PARTNER PORTALU
  • BGK

Programy lekowe uregulowane

  • PAP    11 maja 2012 - 11:37
Programy lekowe uregulowane

Prezes NFZ wydał zarządzenia w sprawie programów lekowych i chemioterapii.
Są one podstawą do przeprowadzenia procesu kontraktowania leczenia szpitalnego w ramach programów lekowych i chemioterapii. Programy lekowe mają od 1 lipca zastąpić dotychczasowe programy terapeutyczne.

Przekształcenie od 1 lipca dotychczasowych programów terapeutycznych w lekowe jest konsekwencją przepisów ustawy o refundacji leków. Zmiany zakładają prowadzenie negocjacji cenowych z firmami farmaceutycznymi dla poszczególnych leków w oddzielnych programach lekowych. Programy są dodatkowo kontraktowane dla ciężko chorych pacjentów, którzy wymagają stałego przyjmowania leków pod bezpośrednią kontrolą lekarza.

W piątek NFZ opublikował na stronie internetowej zarządzenia ws. określania warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne w zakresie programy zdrowotne (lekowe) oraz chemioterapia.

Zarządzenia te określają m.in. postępowanie ws. zawierania umów, warunki wymagane od świadczeniodawców zainteresowanych zawarciem tych umów, zasady udzielania świadczeń oraz zasady sprawozdawania, rozliczania i finansowania świadczeń.

Niektórzy eksperci systemu ochrony zdrowia wyrażali obawy, że NFZ nie zdąży przygotować rozwiązań dot. programów lekowych i podpisać nowych umów ze świadczeniodawcami do 30 czerwca. Pojawiały się także propozycje, aby wydłużyć okres funkcjonowania programów terapeutycznych do końca tego roku.

Ministerstwo Zdrowia informowało w marcu, że Narodowy Fundusz Zdrowia jest obowiązany zapewnić pacjentom dostęp do świadczeń udzielanych w ramach tych programów. Aby dostęp do nich był nieprzerwany i niezakłócony, NFZ musi odpowiednio wcześniej przygotować i ogłosić postępowanie w sprawie umów ze świadczeniodawcami tak, by mogły one być zawarte najpóźniej 30 czerwca, a ich realizacja ruszyła od 1 lipca.

Jak podkreślała rzeczniczka MZ Agnieszka Gołąbek, „NFZ posiada niezbędną ilość czasu do przeprowadzenia kontaktowania świadczeń z zakresu programów lekowych”. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.