PARTNER PORTALU
  • BGK

Projekt kursu dla dyspozytorów medycznych

  • PAP    18 kwietnia 2013 - 12:16
Projekt kursu dla dyspozytorów medycznych

Opracowany został już ramowy projekt kursu dla dyspozytorów medycznych. W ciągu czterech tygodni grupa ekspertów uszczegółowi go i opracuje procedury, a następnie przedstawi ministrowi zdrowia – poinformował rzecznik prasowy Fundacji WOŚP Krzysztof Dobies.
Dobies wyjaśnił, że opracowany został już ramowy projekt kursu, a także wyłoniono grupę ekspertów odpowiedzialnych za uszczegółowienie programu i opracowanie procedur wspomagających podejmowanie decyzji przez dyspozytorów. „Ponadto Fundacja zaprojektowała kampanię edukacyjno-informacyjną dla pacjentów" - dodał.

Jak zaznaczył, grupa postanowiła, że za cztery tygodnie Fundacja WOŚP przedstawi ministrowi zdrowia pełny, szczegółowy już, projekt szkoleniowy dla dyspozytorów medycznych. Będzie on zawierał procedury wspomagające podejmowanie decyzji o kwalifikacji wezwań dla dyspozytorów medycznych, które opracowuje wyłoniony w drodze konsultacji ze środowiskiem dyspozytorskim ośrodek ekspercki - Instytut Ratownictwa Medycznego.

W projekcie znajdzie się też szczegółowy program szkolenia wraz z warunkami dotyczącymi metodyki i sposobów prowadzenia zajęć dla dyspozytorów.

Ponadto w projekcie określone zostaną warunki przeprowadzenia szkolenia z zakresu umiejętności komunikacyjnych oraz warunki, jakie ma spełnić kadra dydaktyczna kierowana do realizacji projektu.

„Wraz z projektem szkoleniowym przedstawione zostaną propozycje zmian w procedurach przyjmowania wezwań przez dyspozytora medycznego i dysponowania zespołami ratownictwa medycznego" - zapowiedział Dobies.

Wyjaśnił, że „po przedstawieniu ministrowi zdrowia projektu szkoleniowego przeprowadzi on w ciągu trzech tygodni konsultacje i na początku czerwca zadecyduje o sfinalizowaniu projektowej inicjatywy i nadaniu jej właściwej formuły prawnej".

Fundacja WOŚP zadeklarowała swoją gotowość prowadzenia takiego projektu szkoleniowego. „Koncepcja Fundacji pozwoli na przeprowadzenie szkoleń dla 2800 dyspozytorów w czasie dwóch tygodni, co pozwoli na sprawne wdrożenie nowego narzędzia, jakim są procedury dyspozytorskie" - podkreślił rzecznik Fundacji.

Jak dodał, to w gestii ministra zdrowia pozostaje tryb, w jakim wyłonione zostaną podmioty realizujące projekt szkoleniowy.

„Ponadto Fundacja WOŚP, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom środowisk medycznych, postanowiła zrealizować kampanię edukacyjno-informacyjną skierowaną do pacjentów" - poinformował Dobies. Jej celem będzie podniesienie świadomości na temat struktury systemu ochrony zdrowia - dodał.

Zmiany w zasadach przyjmowania zgłoszeń przez dyspozytorów zapowiedzieli na początku marca minister zdrowia Bartosz Arłukowicz i szef Fundacji WOŚP Jerzy Owsiak, po informacjach mediów o nieudzieleniu na czas pomocy pacjentom.

Media informowały m.in. o sprawie 2,5-letniej dziewczynki z okolic Skierniewic, która trafiła w stanie krytycznym do szpitala im. Konopnickiej w Łodzi; karetka pogotowia do dziecka przyjechała dopiero za drugim razem.

Wcześniej przyjazdu odmówił lekarz nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej. Dziecko zmarło po tym, jak trafiło do szpitala dopiero po ponad 7 godzinach od pierwszego zgłoszenia na pogotowie.

Poinformowano wówczas o powołaniu grupy roboczej specjalistów ze strony WOŚP i MZ, która miała opracować w ciągu sześciu tygodni cykl szkoleń dotyczący nowych zasad dla dyspozytorów.

Minister zapowiedział też systemowe zmiany w funkcjonowaniu nocnej i świątecznej opieki lekarskiej dotyczące najmłodszych pacjentów, m.in. odrębne kontraktowanie tej opieki dla dzieci.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.