PARTNER PORTALU
  • BGK

Prokuratura zbadała przetargi na budowę centrum onkologii

  • Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia    25 maja 2015 - 21:22
Prokuratura zbadała przetargi na budowę centrum onkologii

(fot. Rynek Zdrowia)

Przetargi na budowę Zagłębiowskiego Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej w opinii katowickiej prokuratury odbyły się zgodnie z prawem.
Doniesienie w sprawie domniemanych nieprawidłowości przy budowie ZCO złożyli związkowcy z dąbrowskiego szpitala. W uzasadnieniu decyzji o umorzeniu śledztwa czytamy, że nie mieli "pełnej specjalistycznej wiedzy" o przedsięwzięciu i nie dysponowali kompletną dokumentacją. Tymczasem w postępowaniu dyrektora nie można dopatrzyć się znamion przestępstwa.

Powstające przy Szpitalu Specjalistycznym w Dąbrowie Górniczej Zagłębiowskie Centrum Onkologii miało być pierwszym ośrodkiem radioterapii w Zagłębiu finansowanym z budżetu miasta i funduszy unijnych. Koszt budowy ZCO początkowo szacowano na 85 mln zł. Wzrósł jednak aż do 220 mln zł. Według prokuratury korekty planu inwestycyjnego finansowego dokonano już w marcu 2013 roku. 

Szpital jednak nie miał formalnej zgody władz miasta na wydanie takiej sumy. W uchwale rady miasta z 2012 roku o budowie ZCO ani w załączniku do niej nie ma o tym wzmianki.

Sprawą zainteresowała się też NIK. Izba właśnie wystąpiła do prokuratury o materiały ze śledztwa. Swoją kontrolę ma zacząć lada dzień.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.