PARTNER PORTALU
  • BGK

Protest pieczątkowy trwa nadal

  • PAP    5 stycznia 2012 - 10:32
Protest pieczątkowy trwa nadal

Akcja pieczątkowa trwa nadal, a komunikat wydany w środę po zakończeniu rozmów w Ministerstwie Zdrowia nie oznacza zawieszenia protestu – oświadczył prezes OZZL Krzysztof Bukiel.
„Komunikat podpisany 4 stycznia 2012 r. przez zespół NRL oraz Ministra Zdrowia i Prezesa NFZ nie oznacza w żadnym razie zawieszenia protestu pieczątkowego przez lekarzy, ani cofnięcia rekomendacji OZZL co do sposobu postępowania lekarzy wypisujących recepty na leki refundowane po 1 stycznia 2012 r.” – napisano w oświadczeniu zamieszczonym na stronie OZZL.

Czytaj też: Jest porozumienie resortu zdrowia z lekarzami i aptekarzami

Jak wyjaśnił Bukiel, komunikat stwierdza jedynie, że zespól NRL zarekomenduje radzie, aby ona wezwała lekarzy do „zawieszenia protestu pieczątkowego”. „Naczelna Rada Lekarska – sama w sobie – nie może zawiesić protestu pieczątkowego, bo już raz to zrobiła 16 grudnia ub. roku, co jednak nie zapobiegło podjętym przez lekarzy działaniom w tym zakresie” – przypomniał.

Wyjaśnił, że obecne działania lekarskie dotyczące wypisywania recept prowadzone są w zgodzie z rekomendacjami Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, Federacji Pracodawców Porozumienie Zielonogórskie, Polskiej Federacji Pracodawców Ochrony Zdrowia oraz środowiska lekarzy skupionych wokół portalu internetowego Konsylium24.

„To te organizacje są władne do odwołania swoich rekomendacji, czyli do tego, co nazywane jest przez przedstawicieli władzy i media zawieszeniem protestu. Bez cofnięcia w/w rekomendacji nie można mówić o zawieszeniu protestu” – podkreślił.

Dodał, że „lekarze sami i indywidualnie podejmują decyzję o swoim postępowaniu – jeśli chodzi o wypisywanie recept na leki refundowane w warunkach obecnych represyjnych i niejasnych przepisów – i mogą nie dostosować się do rekomendacji – albo do ich cofnięcia – przez takie czy inne organizacje”.

Jak podkreślił Bukiel, „zupełnym już absurdem byłoby oczekiwanie przez ministra zdrowia, aby lekarze zaczęli wskazywać na recepcie stopień odpłatności za lek (czego obecnie nie robią) – jako warunek wprowadzenia przez ministra nowego rozporządzenia o receptach, które znosiłoby obowiązek wskazywania przez lekarzy na receptach stopnia odpłatności za leki”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.