PARTNER PORTALU
  • BGK

Protest ws. zmian w ratownictwie

  • PAP    25 maja 2011 - 16:40
Protest ws. zmian w ratownictwie

Przez ponad godzinę w środę mieszkańcy Przysuchy blokowali drogę krajową nr 12 w ramach protestu przeciwko zmianom w systemie ratownictwa medycznego.
Jak powiedziała Magdalena Siczek-Zalewska z zespołu prasowego mazowieckiej komendy policji, w czasie protestu nie doszło do żadnych incydentów.

Protestujący blokowali skrzyżowanie w okolicy dworca PKP w Przysusze, na drodze krajowej nr 12 (Radom - Opoczno). Przechodzili przez pasy dookoła skrzyżowania i co kilka minut umożliwiali przejazd samochodom. Protest zakończył się kilkadziesiąt minut przed planowanym zakończeniem blokady.

Czytaj też: Zmiany w ratownictwie medycznym 

Zgodnie z nowym planem ratownictwa medycznego, który będzie obowiązywał od 1 lipca, powiat przysuski mają obsługiwać dwie karetki pogotowia w dzień i jedna w nocy. Do tej pory przez całą dobę przysuskie pogotowie dysponowało dwiema karetkami. Według organizatorów protestu zmiany te mogą zagrozić bezpieczeństwu pacjentów.

Jak powiedział jeden z organizatorów protestu ,Mirosław Pierzchała, poprzez blokadę drogi mieszkańcy Przysuchy i okolic chcieli po raz kolejny zwrócić uwagę na swój problem.

Podobna akcja protestacyjna odbyła się w tym mieście ponad miesiąc temu. Efektem protestu było późniejsze spotkanie z wojewodą mazowieckim, podczas którego obie strony przedstawiły swoje racje. W ocenie Pierzchały spotkanie nie przyniosło jednak dla mieszkańców Przysuchy spodziewanego rezultatu, stąd decyzja o środowej blokadzie drogi.

Protest mieszkańców popierają pracownicy pogotowia ratunkowego w Przysusze, którzy uważają, że pozostawienie na noc tylko jednej karetki w mieście może zagrozić bezpieczeństwu pacjentów.

Obecnie pod opieką przysuskiego pogotowia jest 31,4 tys. pacjentów. Pogotowie w Przysusze nie obsługuje wszystkich mieszkańców terenu powiatu przysuskiego. Część z nich - w trzech gminach leżących blisko Nowego Miasta obsługuje jednostka pogotowia w tym mieście.

Zmiany w mazowieckim systemie ratownictwa zaczną obowiązywać w lipcu br. Reorganizacja ma przebiegać dwuetapowo. W pierwszym okresie liczba rejonów operacyjnych na terenie województwa zostanie zmniejszona z 43 do 29, co oznacza jednoczesne zwiększenie ich obszaru. Gminy i miejscowości mają być przyporządkowane do rejonów według kryterium najszybszego dojazdu karetki. Docelowo - od lipca 2012 r. - rejonów ma być dziewięć.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.