PARTNER PORTALU
  • BGK

Prudnicki szpital przejdzie w prywatne ręce

  • Rynek Zdrowia/Radio Opole    2 grudnia 2012 - 13:30
Prudnicki szpital przejdzie w prywatne ręce

Rada Powiatu Prudnickiego uchwaliła zgodę na przejęcie tamtejszego szpitala przez prywatnego inwestora. Przeciwko temu rozwiązaniu głosowali radni Prawa i Sprawiedliwości.
Szpitalem zarządza obecnie spółka Prudnickie Centrum Medyczne, której większościowym udziałowcem jest powiat. Spółka nie jest zadłużona, jednak nie ma pieniędzy na dostosowanie szpitala do wymaganych standardów technicznych i sanitarnych, które musi zakończyć się do 2016 r. Związane z nim koszty sięgają ponad 10 mln zł - informuje Radio Opole.

Z pomocą może przyjść strategiczny inwestor, który wniesie do szpitala swój kapitał, jedynym rozwiązaniem jest zatem sprzedaż akcji.

Zarząd Powiatu Prudnickiego ogłosi niebawem konkurs, który ma wyłonić inwestora. Sprzedaż większościowych udziałów w spółce planowana jest na połowę 2013 r. Ich nabywca ma zagwarantować pakiet socjalny dla załogi szpitala. Samorząd chce też zachować tzw. złotą akcję, która pozwoli mu wpływać na strategiczne decyzje dotyczące spółki.

Obecnie 1/3 udziałów ma prywatna firma "Optima", której właściciele chcą odsprzedać swoje akcje. Jeżeli prudnickie starostwo pozyska większościowego inwestora, wówczas będzie to drugie na Opolszczyźnie przejęcie powiatowego szpitala przez prywatny kapitał.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.