PARTNER PORTALU
  • BGK

Prywatyzacja szpitali jest ryzykowna

  • Bartosz Dyląg    1 października 2015 - 21:33
Prywatyzacja szpitali jest ryzykowna

- Dopóki nie ma jasnych przepisów, które w jednoznaczny sposób będą ustawiały spółki czy prywatne szpitale na równi ze szpitalami publicznymi, przekształcanie szpitali w spółki uważam za ryzykowne – mówi Waldemar Kwaterski.
Waldemar Kwaterski, dyrektor SPZOZ w Sejnach uważa, że sama zmiana szyldu na szpitalu nie poprawia jego sytuacji, liczy się dobra ekonomika zakładu i organizacja pracy.

- Dopóki nie ma jasnych przepisów, które w jednoznaczny sposób będą ustawiały spółki czy prywatne szpitale na równi ze szpitalami publicznymi, przekształcanie szpitali w spółki uważam za ryzykowne, ponieważ nie idzie za tym większe finansowanie – twierdzi Waldemar Kwaterski. - Być może taki krok spowoduje większe koszty, bo samo przekształcanie szpitala nie jest bezkosztowe.

Współpraca załogi z dyrekcją

W opinii Waldemara Kwaterskiego sprawne zarządzanie to nic innego jak oglądanie każdej złotówki z każdej strony zanim się ją wyda. To także dobra współpraca całej załogi z dyrekcją, która polega na tym, że wszystkie sprawy trudne omawiane są wspólnie, współpraca ze związkami zawodowymi. Ważne jest też ograniczanie kosztów etatów medycznych do niezbędnego minimum.

- Nie będzie rezultatów finansowych, jeśli nie zadbamy o jakość leczenia. Musimy ciągle myśleć o rozwoju placówki – podkreśla Waldemar Kwaterski.

* Rozmowa została przeprowadzona podczas II Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Wojciech Konopacki, ICE, 2015-10-02 12:11:13

    To jest właśnie system rozumowania wg. ustawy, który zdekomponował TBS-y, PPP itd. Spółka stwarza nieograniczone możliwości wypracowania środków finansowych na wyższe uposażenia służby zdrowia, na zakupy nowoczesnego sprzętu. W taki sposób w 1998 roku Rektor AM w Gdańsku zablokował koncepcję s-ki na... terenie Kliniki Nr 2 - "prywatyzacja(?). Ministrowi Zdrowia przesłałem dane o Karolinska Universitetssjukhuset w Huddinge. 78 jednostek służby zdrowia, 5 szpitali stanowią największą tego typu jednostkę w Europie.  rozwiń