PARTNER PORTALU
  • BGK

Przecierają szlaki w szpitalnej biurokracji

  • Rynek Zdrowia (Katarzyna Rożko)    24 lipca 2012 - 07:39
Przecierają szlaki w szpitalnej biurokracji

1,4 mld zł zarezerwowano w tegorocznym budżecie państwa dla samorządów, które skomercjalizują swoje szpitale. Są już pierwsze samorządy, które korzystają z tego rodzaju dotacji.
SP ZOZ w Świętochłowicach jest trzecim szpitalem w Polsce, a pierwszym w województwie śląskim, przekształconym zgodnie z nową ustawą o działalności leczniczej, która weszła w życie 1 lipca 2011 roku. Wcześniej na taki krok zdecydowały się władze Gdańska i Gorzowa Wielkopolskiego.

Samorząd Świętochłowic (Śląskie) wpisał Zakład Opieki Zdrowotnej w Świętochłowicach Sp. z o.o. do KRS 5 lipca br.

Jak przypomina Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic, zgodnie z ustawą o działalności leczniczej, która weszła w życie 1 lipca 2011 roku, samorządy będą musiały pokrywać ujemne wyniki finansowe swoich szpitali w ciągu trzech miesięcy od upływu terminu zatwierdzenia sprawozdania finansowego za 2012 roku.

Gdy te rozwiązania nie są możliwe, ustawodawca pozostawił 12-miesięczny okres na to, by zmienić formę organizacyjno-prawną placówki lub ją zlikwidować.

- Świętochłowicki SP ZOZ w 2011 roku wygenerował stratę w wysokości ponad 3,3 mln zł. Dodatkowo od 1999 roku do dzisiaj strata ta wynosi ponad 36 mln zł. Całkowita wartość zobowiązań to ponad 42 mln zł, więc znaleźliśmy się w trudnej sytuacji - mówi Dawid Kostempski.

- Tak jak wielu szpitalom w naszym regionie, groziło nam zajęcie komornicze, ale i problemy z uzyskaniem transzy z NFZ, ponieważ różnego typu instytucje finansowe mogłyby zająć cały kontrakt z Funduszem - podkreśla.

Wyjść na prostą
Jak wyjaśniał prezydent Świętochłowic, dług to rezultat mało gospodarnej polityki dyrektorów przed rokiem 2010 roku, którzy korzystając z poręczeń gminy Świętochłowice zaciągali kredyty, pożyczki od różnych instytucji finansowych. W sumie gmina od 2001 roku poręczyła kredytów i udzieliła dotacji na sumę ponad 55 mln zł.

- Gdyby te środki finansowe były przeznaczone na zakup sprzętu czy doposażenie sal operacyjnych - nie byłoby z tym problemu. Jednak były to poręczenia kredytów i pożyczek na działalność bieżącą - mówi Kostempski.

- Nowa spółka będzie mogła zaciągać niskooprocentowane kredyty, a nie działać jak dotychczas, zaciągając pożyczki w instytucjach finansowych, gdzie oprocentowanie sięgało prawie 14 proc. - podkreśla.

Plus komercja
Po przekształceniu samorząd będzie mógł przed wszystkim restrukturyzować zadłużenie i skorzystać z dotacji celowych MZ na umorzenie zobowiązań publicznoprawnych względem ZUS i Urzędu Skarbowego.

- Przez dwa ostatnie tygodnie trwały skomplikowane rozmowy z tymi urzędami. To nowe zadania dla tych jednostek i można powiedzieć, że w tym obszarze przecieramy szlak dla kolejnych samorządów, które zdecydują się na przekształcenia - mówi Kostempski.

Podkreśla, że przekształcanie przyniesie wiele innych korzyści. Spółka będzie mogła prowadzić usługi komercyjne. Samorząd jest w trakcie rozmów z podmiotami zagranicznymi, które chcą na terenie szpitala uruchomić świadczenia z zakresu ginekologii, uroginekologii, leczenia niepłodności.

Cały artykuł czytaj tu

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.