PARTNER PORTALU
  • BGK

Przedstawiciele PZ i minister Bartosz Arłukowicz doszli do porozumienia. Lekarze otworzą gabinety

  • PAP, PW/Rynek Zdrowia    7 stycznia 2015 - 07:53
Przedstawiciele PZ i minister Bartosz Arłukowicz doszli do porozumienia. Lekarze otworzą gabinety

fot.PTWP

Przedstawiciele Porozumienia Zielonogórskiego i minister Bartosz Arłukowicz doszli do porozumienia. Gabinety lekarzy zrzeszonych w PZ mają być otwarte już w godzinach porannych. Rozmowy rozpoczęto we wtorek o godz. 16. Od początku roku większość przychodni lekarzy zrzeszonych w PZ była nieczynna.
Do późnych godzin wieczornych we wtorek negocjujący nie przekazali mediom żadnego oficjalnego komunikatu. Negocjacje nie zostały zerwane. Trwały.

Stąd spekulacje wśród obserwatorów wydarzeń na Miodowej, że pojawiła się szansa na uzyskanie takiego konsensusu przez lekarzy rodzinnych i ministra Arłukowicza, który pozwoli na otworzenie gabinetów POZ w środę.

Czytaj też: Bartosz Arłukowicz nadal negocjuje z przedstawicielami Porozumienia Zielonogórskiego możliwe warunki porozumienia

Jak jednak podało TVN24, nieoficjalnie wiadomo, że minister zdrowia nie zaproponował Porozumieniu Zielonogórskiemu takich warunków finansowania POZ, o jakie występowali negocjujący.

Po godzinie 22 do Ministerstwa Zdrowia przybyła kolejna grupa negocjatorów z Porozumienia Zielonogórskiego: Teresa Dobrzańska-Pielichowska - wiceprezes zarządu Federacji Porozumienie Zielonogórskie, Włodzimierz Bołtruczuk - członek zarządu Federacji, Mariusz Małecki - prezes podkarpackiego oddziału Porozumienia Zielonogórskiego.

Jak wynikało z informacji przekazanych przez nich dziennikarzom, możliwość negocjacyjnego przełomu jednak się oddala.

- Mamy ogólną informację, z której wynika, że rozmowy idą w złym kierunku, że prawdopodobnie brak jest możliwości jakichkolwiek ustępstw ze strony pana ministra - powiedział Mariusz Małecki.

Dodał: - Jesteśmy zdecydowani pozostać w ministerstwie tak długo, dopóki będzie możliwość otwarcia naszych przychodni.

Minister zaprosił

Wcześniej, przed g. 16, Jarosław Krawczyk z zarządu Porozumienia Zielonogórskiego powiedział PAP, że we wtorkowym spotkaniu z ministrem zdrowia udział biorą: prezes PZ Jacek Krajewski, Marek Twardowski z zarządu, prawnik mec. Ryszard Bigosiński oraz eksperci - Marek Sobolewski i Tomasz Zieliński.

Ostatnie rozmowy PZ z resortem zdrowia odbyły się 29 grudnia. Nie doszło wówczas do porozumienia, a lekarze zrzeszeni w PZ zdecydowali się nie otwierać swoich gabinetów.

Arłukowicz, zapraszając członków Porozumienia na wtorkowe rozmowy, wskazał, iż wtorek jest dniem świątecznym, więc "pacjenci nie są zakładnikami tej grupy 15 proc. lekarzy Porozumienia Zielonogórskiego"; w święta działa nocna i świąteczna pomoc lekarska.

PZ przyjęło zaproszenie ministra. Wiceprezes PZ Wojciech Pacholicki mówił PAP, że PZ czekało na taką decyzję ministra od 1 stycznia. "Cieszymy się, że troska o pacjenta zaczyna wygrywać i będziemy mogli o tym bezpieczeństwie pacjentów zacząć rozmawiać" - zaznaczył.

Wokół punktów spornych

Według informacji przedstawionych przez MZ w poniedziałek, umowy z NFZ na 2015 r. podpisało 85 proc. lekarzy. Najtrudniejsza sytuacja jest w 23 powiatach na terenie województw lubuskiego, opolskiego, podkarpackiego, podlaskiego i lubelskiego, gdzie otwarte są maksymalnie po trzy przychodnie.KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.