PARTNER PORTALU
  • BGK

Przekształcenia szpitali w konsultacjach

  • Przegląd prasy/PAP/Dziennik Polski    13 sierpnia 2011 - 09:07
Przekształcenia szpitali w konsultacjach

Czy na sprzęcie zakupionym z funduszy UE można leczyć pacjentów komercyjnych? Kto ma zarządzać szpitalami? – pyta resort skarbu Business Centre Club.
1 lipca weszła w życie ustawa o działalności leczniczej, w myśl której szpitale wykazujące na koniec przyszłego roku zadłużenie będą musiały, przy pomocy państwa, przekształcić się w spółki prawa handlowego – informuje „Dziennik Polski”.

Jeśli tego nie uczynią – ich zobowiązania spłaci organ założycielski, czyli marszałek, prezydent lub starosta.

Czytaj też: Związkowa kontrola przekształceń szpitali

Ministerstwo Skarbu Państwa przedłożyło do konsultacji projekty rozporządzeń do tej ustawy. BCC – zaznaczając na wstępie, że rozporządzenia zostały przygotowane profesjonalnie i rzetelnie – w dalszej części poddaje je totalnej krytyce.

Zenon Wasilewski, ekspert BCC, podkreśla, że warunkiem skutecznego przekształcenie szpitala w spółkę jest właściwy dobór kadry menedżerskiej. Powinni nimi być ekonomiści, prawnicy lub lekarze z przygotowaniem ekonomicznym – uważa ekspert.

Rozporządzenia nie regulują kwestii tych inwestycji, które zostały sfinansowane ze środków unijnych. Czy sprzęt, sale operacyjnie itp. powstałe dzięki wspólnotowym dotacjom wchodzą w skład nowego, powstałego w wyniku przekształcenia podmiotu czy nie?

Wg obecnej interpretacji, na sprzęcie zakupionym z funduszy UE nie można diagnozować ani leczyć pacjentów komercyjnych, czyli takich, którzy – po przekształceniu szpitala – będą mogli za pieniądze skrócić sobie kolejkę do leczenia – pisze „Dziennik Polski”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.