PARTNER PORTALU
  • BGK

Przekształcenia szpitali w spółki jest receptą na poprawę finansów placówek?

  • Rynek Zdrowia (KL, JJ)    23 marca 2015 - 10:06
Przekształcenia szpitali w spółki jest receptą na poprawę finansów placówek?

O tym, że przekształcenie szpitala nie jest pewną receptą na jego sukces przekonany jest dolnośląski samorząd (Wielkopolskie Centrum Ratownictwa Medycznego, fot. pogotowie-konin.net)

Do tej pory w całej Polsce przekształcono w spółki 183 szpitale. Zmiana formy prawnej placówek miała korzystnie wpłynąć na ich wynik finansowy. Niestety nie wszędzie tak się stało, a trend ku przekształceniom ostro wyhamował.
W 2011 r. w życie weszła ustawa o działalności leczniczej. Miała ona zachęcić organy założycielskie szpitali do procesu przekształcenia.

Przekształceń miało być więcej

- Na etapie tworzenia założeń do ustawy o działalności leczniczej zakładano, że przekształconych zostanie ok. 500 samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej. Liczba, ta została ustalona na podstawie konsultacji ze środowiskami jednostek samorządu terytorialnego w okresie poprzedzającym rozpoczęcie prac legislacyjnych, a także w trakcie procedowania projektu ustawy - przyznaje Krzysztof Bąk, rzecznik ministerstwa zdrowia.

Jednak - jak tłumaczy rzecznik - w okresie od 1 stycznia 1999 r. do 17 marca 2015 r. przekształcono ogółem 183 szpitale. W tym w okresie obowiązywania przepisów ustawy o działalności leczniczej 58 szpitali.

Chociaż jak podkreśla Bąk procedura przekształcenia podmiotu leczniczego w spółkę przed wejściem w życie ustawy o działalności leczniczej była bardziej skomplikowana (przekształcenie podmiotu poprzez jego likwidację) i czasochłonna, mimo to, temu procesowi poddano 125 szpitali i ponad 300 jednostek lecznictwa ambulatoryjnego.

Bywa różnie

Sejmik Województwa Wielkopolskiego podjął uchwały w sprawie przekształcenia w spółki z ograniczoną odpowiedzialnością trzech placówek dopiero w 2014 r. Jak informuje Leszek Sobieski, dyrektor Departamentu Zdrowia UMWW były to Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Koninie, Wojewódzki Zakład Opieki Psychiatrycznej w Sokołówce i Ośrodek Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów w Poznaniu.

- Obecna sytuacja finansowa przekształconych placówek jest stabilna. Jedynie kondycja Ośrodka Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów im. Aliny Pieńkowskiej S.A nie jest w pełni zadowalająca i nie pozwala na pełną realizację planowanych inwestycji. Stąd podjęto decyzję o jego wejściu na giełdę, celem pozyskania dodatkowych środków - wyjaśnia Sobieski.

O tym, że przekształcenie szpitala nie jest pewną receptą na jego sukces przekonany jest dolnośląski samorząd.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.