Przekształcenia szpitali w spółki jest receptą na poprawę finansów placówek?

Do tej pory w całej Polsce przekształcono w spółki 183 szpitale. Zmiana formy prawnej placówek miała korzystnie wpłynąć na ich wynik finansowy. Niestety nie wszędzie tak się stało, a trend ku przekształceniom ostro wyhamował.
Przekształcenia szpitali w spółki jest receptą na poprawę finansów placówek?
O tym, że przekształcenie szpitala nie jest pewną receptą na jego sukces przekonany jest dolnośląski samorząd (Wielkopolskie Centrum Ratownictwa Medycznego, fot. pogotowie-konin.net)

W 2011 r. w życie weszła ustawa o działalności leczniczej. Miała ona zachęcić organy założycielskie szpitali do procesu przekształcenia.

Przekształceń miało być więcej

- Na etapie tworzenia założeń do ustawy o działalności leczniczej zakładano, że przekształconych zostanie ok. 500 samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej. Liczba, ta została ustalona na podstawie konsultacji ze środowiskami jednostek samorządu terytorialnego w okresie poprzedzającym rozpoczęcie prac legislacyjnych, a także w trakcie procedowania projektu ustawy - przyznaje Krzysztof Bąk, rzecznik ministerstwa zdrowia.

Jednak - jak tłumaczy rzecznik - w okresie od 1 stycznia 1999 r. do 17 marca 2015 r. przekształcono ogółem 183 szpitale. W tym w okresie obowiązywania przepisów ustawy o działalności leczniczej 58 szpitali.

Chociaż jak podkreśla Bąk procedura przekształcenia podmiotu leczniczego w spółkę przed wejściem w życie ustawy o działalności leczniczej była bardziej skomplikowana (przekształcenie podmiotu poprzez jego likwidację) i czasochłonna, mimo to, temu procesowi poddano 125 szpitali i ponad 300 jednostek lecznictwa ambulatoryjnego.

Bywa różnie

Sejmik Województwa Wielkopolskiego podjął uchwały w sprawie przekształcenia w spółki z ograniczoną odpowiedzialnością trzech placówek dopiero w 2014 r. Jak informuje Leszek Sobieski, dyrektor Departamentu Zdrowia UMWW były to Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Koninie, Wojewódzki Zakład Opieki Psychiatrycznej w Sokołówce i Ośrodek Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów w Poznaniu.

- Obecna sytuacja finansowa przekształconych placówek jest stabilna. Jedynie kondycja Ośrodka Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów im. Aliny Pieńkowskiej S.A nie jest w pełni zadowalająca i nie pozwala na pełną realizację planowanych inwestycji. Stąd podjęto decyzję o jego wejściu na giełdę, celem pozyskania dodatkowych środków - wyjaśnia Sobieski.

O tym, że przekształcenie szpitala nie jest pewną receptą na jego sukces przekonany jest dolnośląski samorząd.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.