PARTNER PORTALU
  • BGK

Przekształcenie Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie z opóźnieniem

  • Rynek Zdrowia/Gazeta Wyborcza    2 kwietnia 2013 - 18:31
Przekształcenie Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie z opóźnieniem

Umowa spółki i regulaminy już są gotowe, ale na przekształcenie Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. przyjdzie jeszcze poczekać. Trwa wycena majątku, jaki zostanie przekazany przyszłej spółce.
Władze województwa zapowiadały, że 2 kwietnia spółka zostanie zarejestrowana, termin ten ulegnie jednak przesunięciu. Nie zakończyła się jeszcze inwentaryzacja majątku szpitala. Ponadto pojawiły się problemy z rozliczeniem projektów realizowanych z Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego - przypomina Gazeta Wyborcza.

Przekształcenie szpitala w spółkę jest konieczne, aby uzyskać dotację z budżetu państwa na oddłużenie szpitala. Może to być nawet 150 mln zł, co pokryje znaczną część zadłużenia. Pozostanie jeszcze część długu. Aby go zbilansować, samorząd wojewódzki musi wnieść do nowej spółki majątek, który będzie co najmniej o kilkanaście milionów przekraczał zobowiązania, dlatego niezbędna jest dokładna wycena i inwentaryzacja.

Czytaj też: Chcą przekształcić gorzowski szpital w spółkę

Władze województwa zastanawiają się nad najkorzystniejszą formą aportu majątku do spółki, na razie jednak nie mogą podać konkretnych kwot i szczegółów, ponieważ trwają rozmowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego o ewentualnym kredycie, który ma być przyznawany dla samorządów. Wyrównałby on różnicę, której nie pokryje dotacja.

Wniosek o dotację do Ministerstwa Zdrowia ma zostać wysłany w tym półroczu. Wcześniej zostanie powołana spółka pod nazwą Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. sp. z o.o.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.