PARTNER PORTALU
  • BGK

Przekształcenie uzdrowiło siedlecki szpital

  • GK    18 kwietnia 2011 - 11:30
Przekształcenie uzdrowiło siedlecki szpital

Po przekształceniu w spółkę Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Siedlcach dobrze się rozwija i poszerza ofertę leczniczą.




Marszałek Adam Struzik i wicemarszałek Krzysztof Grzegorz Strzałkowski odwiedzili szpital – jeden z pięciu podległych samorządowi województwa i przekształconych w spółkę – aby spotkać się z dyrekcją i podsumować pierwsze miesiące działalności w nowej formule.

Zdaniem marszałka Struzika pracownicy szpitala podchodzą do zmian z dużą życzliwością i otwartością. – A co najważniejsze, widzą w nich szansę na poprawę nie tylko sytuacji szpitala, ale także swojej własnej – podkreślił marszałek.

Czytaj też: Spółki wychodzą szpitalom na dobre

Władze województwa i kierownictwo siedleckiego szpitala wiążą z przekształceniem duże nadzieje. Dzięki dodatkowej ofercie dla pacjentów komercyjnych powinny wzrosnąć zyski placówki, więc będzie ona miała pieniądze na dodatkowe remonty i inwestycje, m.in. zakup sprzętu i aparatury.

Zarząd szpitala szacuje, że działalność komercyjna wyniesie maksymalnie 15 proc. całej działalności. Nie zakłóci to przy tym wykonywania świadczeń w ramach NFZ, które w dalej będą podstawowym zadaniem. Dzięki zmianom spółka zyskuje łatwiejszy dostęp do kredytów i pożyczek przeznaczonych na rozwój. Dodatkowo zarząd ma większą swobodę w podejmowaniu decyzji, na co chce przeznaczać wypracowane środki.

Przekształcenie to także szansa dla załogi. Lekarze nie muszą szukać możliwości dodatkowego zarobku poza szpitalem, bo mają taką możliwość na miejscu. A to z kolei daje korzyści pielęgniarkom i salowym. Wzrasta również bezpieczeństwo zatrudnienia, bo wraz z otwarciem nowych poradni specjalistycznych, szpital może zaoferować więcej usług.

Czytaj też: Bez przymusu przekształcania szpitali w spółki

Dla załogi ważna jest także obietnica podziału zysku – część wypracowanych środków będzie wchodziła w skład funduszu wynagrodzeń.

Wkrótce uruchomione zostaną nowe przychodnie świadczące usługi komercyjne i w ramach NFZ: program profilaktyki przedwczesnej miażdżycy i nagłej śmierci serca (komercyjna) oraz endokrynologiczna (NFZ i komercyjna). Będą także otwarte poradnie komercyjne w takim samym zakresie jak w ramach kontraktu z NFZ tj: kardiologiczna, chirurgiczna, ortopedyczna, neurologiczna, okulistyczna, laryngologiczna itd.

Dzięki tym usługom skróci się czas oczekiwania na wizytę lub badania wykonywane w ramach NFZ, część pacjentów wybierze usługi odpłatne i zwolni miejsce w kolejce dla innych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!






×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.