PARTNER PORTALU
  • BGK

Przepisy wstrzymują reformę zdrowia

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    26 września 2011 - 06:45
Przepisy wstrzymują reformę zdrowia

Zadłużone szpitale miały się przekształcać w spółki i być oszczędnie zarządzane. Ale dyrektorom trudno ciąć koszty, bo nie mogą decydować o wielkości załogi.
Rząd zachęca samorządy do przekształcenia szpitali w spółki, ale nie daje ich dyrektorom swobody przy ustalaniu form zatrudnienia – uważa „Dziennik Gazeta Prawna”.

W tym roku po raz pierwszy od trzech lat ponownie zaczęło rosnąć zadłużenie publicznych szpitali. Przekracza ono 9,6 mld zł. Na 780 placówek 531 ma długi. Dyrektorzy szukają więc sposobów na cięcie wydatków, najczęściej redukując liczbę pracowników lub proponując im przejście z etatu na kontrakt.

Czytaj też: Związki zawodowe lekarzy sprawdzą szpitale

Zgodnie z przepisami propozycje można składać, ale zmuszać do przechodzenia z umów na kontrakty już nie. Nie można również uzależniać od tego kontynuacji zatrudnienia.

Przepis chroni interesy pracowników, ale nie ocali szpitali. Pracodawcy, nie mogąc decydować o formie zatrudnienia, nie mogą zaplanować koniecznych oszczędności, a co za tym idzie nie mogą w pełni przygotować instytucji do przekształceń. W efekcie szpitale popadają w długi, co może doprowadzić do ich likwidacji.

Rząd zakłada, że za trzy lata nawet 40 proc. publicznych szpitali będzie działać w formie spółek, czyli ponad 300 (obecnie jest ich 105). Tym, które nie zostaną przekształcone, może grozić likwidacja – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • swat, 2011-09-26 11:28:01

    jakie przepisy wstrzymują ?????i co teraz?