PARTNER PORTALU
  • BGK

Przeszczepy serca możliwe w Poznaniu

  • PAP    22 marca 2010 - 13:07

Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu jest piątym polskim ośrodkiem przeszczepiającym serce.
Pierwszego w Poznaniu zabiegu przeszczepu serca dokonał zespół kardiochirurgów ze Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Poznań stał się piątym ośrodkiem w kraju przeszczepiającym serce po Zabrzu, Aninie koło Warszawy, Krakowie i Gdańsku.

Serce przeszczepiono 40-letniemu mężczyźnie; dawcą był 24-latek - ofiara wypadku drogowego. "Operacja się udała, stan pacjenta jest stabilny" - powiedział w poniedziałek PAP szef zespołu chirurgów prof. Marek Jemielity.

Operacja, którą przeprowadzono w sobotę, trwała pięć godzin. Poznańskim kardiochirurgom asystował zespół transplantacyjny prof. Mariana Zembala z Zabrza.

- O sukcesie operacji będzie można mówić po miesiącu, kiedy będziemy pewni, że nie było wczesnego odrzutu przeszczepu. Nasza operacja się udała, pacjent wrócił na oddział intensywnej opieki medycznej, jego stan jest stabilny - powiedział prof. Jemielity.

Poznańska klinika od października 2009 roku posiada akredytacje Ministerstwa Zdrowia na wykonywanie przeszczepów. Zespół pod kierunkiem prof. Jemielitego do pierwszej operacji przygotowywał się prawie trzy lata. Poznańska klinika ma wykonywać przeszczepy dla mieszkańców północno-zachodniej Polski.

Potrzeby tego regionu szacuje się na kilkadziesiąt operacji przeszczepów serca rocznie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.