PARTNER PORTALU
  • BGK

Przetarg na dokończenie rozbudowy szpitala onkologicznego

  • PAP    21 maja 2014 - 17:54

Białostockie Centrum Onkologii szuka w przetargu firmy, która do końca kwietnia 2015 r. dokończy rozbudowę placówki. Pierwszemu wykonawcy wypowiedziano umowę, bo nie dotrzymywał terminów; sąd ogłosił jego upadłość. To jedyny w regionie szpital leczący chorych na raka.
Szacunkowa wartość zamówienia to 38,8 mln zł. Jak podano w przetargowym ogłoszeniu, chętne firmy mogą składać oferty do 26 czerwca. Budowa miałaby być wznowiona szybko - pod koniec lipca 2014 r. Inwestycja ma być gotowa do 30 kwietnia 2015 r.

Inwestycja jest dofinansowana z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007-2013.

Nowy wykonawca będzie musiał dokończyć adaptację trzech budynków, z parkingiem podziemnym i zagospodarowaniem terenu. Karol Pilecki, członek zarządu województwa podlaskiego odpowiedzialny za służbę zdrowia, ocenił w środę w rozmowie z PAP, że stopień zaawansowania budowy szpitala onkologicznego wynosi ok. 53 proc.

Białostockie Centrum Onkologii (BCO) to jedyny w regionie szpital, który leczy chorych na raka. Podlega samorządowi województwa podlaskiego.

Gdy problemy z nieterminowością wykonawcy, spółki Polbud SA z Bielska Podlaskiego, zaczęły narastać, samorząd dał dyrekcji BCO zgodę na wypowiedzenie umowy i ogłoszenie przetargu na nowego wykonawcę. Pod koniec kwietnia placówka wypowiedziała tę umowę.

By zabezpieczyć się przed taką sytuacją, że z powodu kłopotów finansowych wykonawcy przeciąga się zakończenie inwestycji, szpital w ogłoszonym przetargu żąda od potencjalnych oferentów dysponowania określoną kwotą pieniędzy na poszczególne zadania; firmy mają też posiadać stosowne ubezpieczenia, również w określonych kwotach.

Rozpoczęta jesienią 2011 roku rozbudowa i modernizacja szpitala ma wpłynąć na poprawę warunków leczenia chorych na nowotwory i na skrócenie kolejek do specjalistów. Według wstępnych ustaleń prace miały zakończyć się we wrześniu tego roku, a firma deklarowała nawet zakończenie budowy w czerwcu.

W połowie maja Sąd Rejonowy w Białymstoku ogłosił - na wniosek Centrum Onkologii w Bydgoszczy, które także budowała ta firma - upadłość obejmującą likwidację majątku Polbudu z Bielska Podlaskiego. Nie uwzględnił wniosku samej spółki o ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu. Postanowienie sądu nie jest jeszcze prawomocne.

Prace w BCO obejmują częściowo rozbiórkę starych obiektów innego szpitala - ginekologicznego - które sąsiadują z centrum onkologii oraz budowę nowego, pięciokondygnacyjnego budynku z izbą przyjęć, przychodnią onkologiczną i pododdziałem chemioterapii dziennej.

W przebudowywanym budynku będzie mieścić się blok operacyjny składający się z czterech sal, oddział chirurgii onkologicznej, w którym będzie 71 łóżek oraz oddział opieki paliatywnej z dziesięcioma łóżkami. Powstanie też podziemny parking o trzech kondygnacjach.

Oddział ginekologiczny w pierwszym kwartale 2015 roku ma być gotowy w głównym kompleksie szpitala wojewódzkiego w Białymstoku, który znajduje się w innej części miasta. Dyrektor tego szpitala Urszula Łapińska powiedziała, że przetarg na dostosowanie dla potrzeb tego oddziału części placówki został już ogłoszony. Umowa z wykonawcą ma być podpisana we wrześniu.

Pieniądze na ten cel pochodzić będą z budżetu województwa podlaskiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.