PARTNER PORTALU
  • BGK

Przy Szpitalu Geriatrycznym w Katowicach będzie dzienny dom opieki

  • PAP/AT    1 marca 2016 - 17:01
Przy Szpitalu Geriatrycznym w Katowicach będzie dzienny dom opieki

W trakcie dziennych pobytów w Szpitalu Geriatrycznym pacjenci będą mieli zapewnioną opiekę lekarską, psychologiczną, rehabilitację oraz wsparcie innych specjalistów (fot.katowice.emc-sa.pl)

Dzienny dom opieki medycznej dla seniorów powstanie przy Szpitalu Geriatrycznym w Katowicach dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej - podała placówka. Przyjęcie pierwszych pacjentów jest planowane w sierpniu tego roku.
Szpital Geriatryczny im. Jana Pawła II w Katowicach znalazł się w gronie podmiotów, które skorzystają z ogłoszonego przez Ministerstwo Zdrowia konkursu na prowadzenie dziennego domu opieki medycznej dla osób powyżej 65. roku życia. Wartość przewidzianego na dwa lata projektu wynosi ponad 1 mln zł.

Ponad 96 proc. tej kwoty pochodzić będzie z Funduszy Europejskich Ministerstwa Zdrowia w ramach V Osi priorytetowej "Wsparcie dla obszaru zdrowia, Działania 5.2 Działania projakościowe i rozwiązania organizacyjne w systemie ochrony zdrowia ułatwiające dostęp do niedrogich, trwałych oraz wysokiej jakości usług zdrowotnych Programu Wiedza Edukacja Rozwój". Resztę stanowi wkład własny katowickiego szpitala.

Czytaj też: Samorządy będą spłacały długi szpitali

"Bardzo się cieszę, że będziemy mogli rozszerzyć ofertę usług dla starszych osób o dzienny dom opieki. Moim zdaniem jest to dobra forma zapewnienia opieki medycznej seniorom po pobycie w szpitalu" - powiedział dyrektor Szpitala Geriatrycznego Jarosław Derejczyk.

Projekt dziennych domów opieki medycznej zakłada zapewnienie kontynuacji opieki medycznej dla seniorów po hospitalizacji w ramach dziennych pobytów. Dzięki temu rozwiązaniu możliwe jest skrócenie pobytu chorego w szpitalu i ograniczenie stresu związanego z hospitalizacją.

W trakcie dziennych pobytów w Szpitalu Geriatrycznym pacjenci będą mieli zapewnioną opiekę lekarską, psychologiczną, rehabilitację oraz wsparcie innych specjalistów. Celem pobytu będzie przygotowanie pacjentów do samodzielnego funkcjonowania w warunkach domowych lub pomoc w przygotowaniu pacjenta do dalszego korzystania z instytucjonalnej formy opieki.

Szpital Geriatryczny uruchomi projekt w maju br., ale pierwsze trzy miesiące przeznaczone będą na adaptację istniejącej infrastruktury do potrzeb projektu.

Pod koniec 2015 r. działające przy Szpitalu Geriatrycznym Centrum Fizjoterapii zostało wyposażone w ponad trzydzieści nowych urządzeń do rehabilitacji o łącznej wartości 1,4 mln zł. Zakup sprzętu pochodził ze środków Grupy EMC oraz dotacji przyznanej przez Ministerstwo Gospodarki w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

W Centrum Fizjoterapii oprócz specjalistycznej rehabilitacji geriatrycznej jest możliwa także rehabilitacja kardiologiczna, neurologiczna, ortopedyczna oraz rehabilitacja osób dbających o utrzymanie dobrej aktywności fizycznej. Centrum Fizjoterapii jest prowadzone przez Centrum Badawczo-Rozwojowe działające przy Szpitalu Geriatrycznym im. Jana Pawła II w Katowicach.

Katowicka jednostka należy do Grupy EMC Szpitale, która prowadzi 10 szpitali i 19 przychodni na terenie całego kraju. Ponad 89 proc. przychodów spółki pochodzi z kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia. Obecnie szpitale należące do sieci świadczą usługi dla ponad miliona mieszkańców z terenu województw: dolnośląskiego, opolskiego, zachodniopomorskiego, pomorskiego, śląskiego i mazowieckiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.