PARTNER PORTALU
  • BGK

Przybędzie szpitali spółek

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    4 sierpnia 2011 - 07:12
Przybędzie szpitali spółek

Do 20 sierpnia samorządy mogą składać wnioski do wojewodów o przystąpienie do tzw. planu B. To rządowy program, który od dwóch lat pomagał szpitalom przekształcać się w spółki.
Przystąpiło do niego tylko 48 samorządów. Powodem małego zainteresowania były zbyt skomplikowane procedury zmiany formy prawnej szpitali. Dlatego też rząd wygasza ten plan – donosi „Dziennik Gazeta Prawna”.

Czytaj też: Szpitale ze wsparciem firmy doradczej

Większość szpitali nie uniknie jednak przekształcenia w spółki, bo od 1 lipca tego roku obowiązuje ustawa o działalności leczniczej, która pozwala dokonywać przekształceń na uproszczonych zasadach. Nowy program ma być bardziej skuteczny niż plan B.

Czytaj też: Senat przyjął ustawę o szpitalach spółkach

Ministerstwo Zdrowia zakłada, że tym razem w spółki przekształci się co najmniej 40 proc. publicznych szpitali (czyli ponad 200). Zmiany formy prawnej unikną tylko te szpitale, których właściciele (czyli samorządy) spłacą ich bieżącą stratę. Nowy program poprawi także zarządzanie placówkami medycznymi, ponieważ przestaną się one bezkarnie zadłużać.

Czytaj też: Szpitale mogą mieć problemy

Dotychczasowy program rządowy (czyli tzw. plan B) nie spełnił oczekiwań. Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia, od początku jego realizacji do końca lipca wpłynęło 48 poprawnych wniosków od samorządów o przyznanie dotacji w zamian za przekształcenie szpitali (na łączną kwotę prawie 399 mln zł).

W porównaniu z planem B nowy projekt zawiera więcej zachęt i ułatwień dla samorządów. Przede wszystkim upraszcza procedurę ubiegania się o pomoc.

Samorząd będzie miał do wyboru: albo spłacić ujemny bieżący wynik finansowy swoich placówek, albo w ciągu roku zmienić ich formę prawną. Alternatywą może być tylko likwidacja szpitala, a na to nie zdecyduje się żaden starosta ani marszałek. Dodatkowo szpital jako spółka będzie musiał bilansować swoją bieżącą działalność, bo w przypadku strat zarząd spółki poniesie finansową odpowiedzialność – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.