PARTNER PORTALU
  • BGK

Przychodnie specjalistyczne bez kontraktów

  • PAP    23 marca 2012 - 09:22

Dolnośląski NFZ rozwiąże umowy ze wszystkim przychodniami specjalistycznymi w regionie.
Powodem są nieprawidłowości wykryte w połowie ze 140 skontrolowanych gabinetów. Nowe konkursy na świadczenia zostaną ogłoszone w kwietniu.

Na Dolnym Śląsku (zabierz głos/oceń marszałka) jest 2,6 tys. przychodni specjalistycznych, które mają podpisane kontrakty z NFZ. „Umowy te wygasną 31 sierpnia, a od 1 września będą obowiązywać nowe, na które konkurs zostanie ogłoszony 2 kwietnia” – powiedziała w piątek  rzeczniczka dolnośląskiego NFZ Joanna Mierzwińska.

Obecne, dwuletnie umowy, z przychodniami specjalistycznymi miały obowiązywać do 31 stycznia przyszłego roku. Dolnośląski NFZ zdecydował się na ich wypowiedzenie po nieprawidłowościach, które wykazały kontrole Funduszu w połowie ze 140 sprawdzonych przez urzędników placówek.

„Te nieprawidłowości dotyczyły m.in. braku sprzętu deklarowanego przy zawieraniu kontraktu czy harmonogramu pracy lekarzy, którzy mieli przyjmować na przykład dwa razy w tygodniu, a przyjmowali kilka razy w miesiącu” – tłumaczyła rzeczniczka.

Wcześniejsze wypowiedzenie umów ma pozwolić na skontrolowanie gabinetów specjalistycznych przed zawarciem nowych kontraktów. NFZ w ciągu trzech miesięcy zamierza skontrolować wszystkich świadczeniodawców, którzy wystartują w konkursie. „Zazwyczaj jest to około 3 tys. placówek” – powiedziała rzeczniczka.

Umowy zostaną podpisane z tymi przychodniami, które rzeczywiście spełniają deklarowane w konkursie warunki. „Pozwoli to na skończenie z fikcją, z którą do dej pory mieliśmy do czynienia” – dodała Mierzwińska.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.