Przypiszą nas do przychodni

  • Przegląd prasy/PAP/Rzeczpospolita
  • 27-10-2011
  • drukuj
Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt nowelizacji ustawy zdrowotnej. Chory będzie przypisany do przychodni, a nie lekarza.
Przypiszą nas do przychodni
Każdy pacjent wybierze sobie konkretną przychodnię, w której chce korzystać z podstawowej pomocy medycznej – informuje „Rzeczpospolita”.

Wskaże jednocześnie lekarza rodzinnego, pielęgniarkę lub położną pracującą w tej placówce. Teraz wybiera tylko, kto ma się zajmować jego leczeniem.

To ważna zmiana dla chorych i przychodni. Deklaracja pacjenta będzie wyborem konkretnej lecznicy, a nie lekarza czy pielęgniarki. Bo jeśli odejdą oni z przychodni chory będzie mógł się tam dalej leczyć, a NFZ płacić za to, wyjaśnia minister zdrowia Ewa Kopacz.

Resort rozważa też zmniejszenie liczby pacjentów przypadających na jednego lekarza rodzinnego. Teraz jest to 2750 osób. Dla porównania w Anglii, Irlandii czy Danii na jednego lekarza przypada nie więcej niż 1400-1800 osób.

To wymagałoby jednak zmiany systemu finansowania medycyny rodzinnej. Niestety wydatki NFZ na podstawową opiekę zdrowotną od 2009 r. nie rosną – informuje „Rzeczpospolita”.
Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Kolejne przepisy "ułatwiające" nam stanie w kolejkach...

k, 2011-10-27 08:53:24 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE