PARTNER PORTALU
  • BGK

Przyszłość służby zdrowia w Konstancinie

  • www.Konstancin24.eu    23 kwietnia 2013 - 12:30
Przyszłość służby zdrowia w Konstancinie

W sali obrad rady miejskiej odbyła się debata poświęcona przyszłości podstawowej opieki zdrowotnej w gminie Konstancin-Jeziorna oraz planom budowy nowego ośrodka zdrowia.
W dyskusji oprócz samorządowców i urzędników wzięli udział także przedstawiciele lokalnej służby zdrowia oraz mieszkańcy zainteresowani tematem.

Podczas sesji Rady Miejskiej Konstancina-Jeziorny, która odbyła się 7 marca, burmistrz Kazimierz Jańczuk zaproponował radnym podjęcie uchwały w sprawie lokalizacji nowej przychodni. Jednak radni stwierdzili, że mają za mało informacji, by podając tak ważną decyzję.

Wtedy też Andrzej Cieślawski przewodniczący Rady Miejskiej Konstancina-Jeziorny zapowiedział zorganizowanie publicznej debaty na temat przyszłości służby zdrowia w naszej gminie. Spotkanie, które odbyło się 16 kwietnia, otworzył Kazimierz Jańczuk.

Burmistrz przypomniał, że wszystkie ośrodki zdrowia od 2016 roku powinny spełniać restrykcyjne normy. Obecnie żaden z czterech budynków Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Konstancinie-Jeziornie (przy ul. Wareckiej, Pocztowej w Opaczy i w Słomczynie) ich nie spełnia.

„W takiej sytuacji uważam, że kosztowne remonty tych budynków byłyby bezcelowe. Najlepszym rozwiązaniem byłaby budowa zupełnie nowej przychodni przy współpracy z prywatną firmą" - mówił Kazimierz Jańczuk.

Burmistrz dodał, że jego zdaniem najlepszą lokalizacją nowoczesnego budynku byłby Skolimów - teren między ulicami Prusa, Rycerską i Wojewódzką, niedaleko Ośrodka Pomocy Społecznej. Chociaż przychodnię prowadziłaby prywatna firma, świadczyłaby bezpłatne usługi medyczne w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Dostęp do bezpłatnej, podstawowej opieki medycznej dla mieszkańców Konstancina-Jeziorny zapewniałyby również szczegółowe zapisy umowy zawartej między gminą, a potencjalnym inwestorem.

Radni rozumieją, że budynkom SP ZOZ, w których łącznie leczy się kilkanaście tysięcy mieszkańców naszej gminy, wiele brakuje do europejskich standardów. Jednak większość z nich nie podziela optymizmu burmistrza, podchodząc z rezerwą do współpracy z prywatnym inwestorem, który miałby wybudować i prowadzić nową przychodnię.

„Nim podejmiemy jakąkolwiek decyzję, chcielibyśmy poznać wszystkie możliwości partnerstwa publiczno-prywatnego i wynikające z niego korzyści oraz zagrożenia dla samorządu" - podczas debaty mówili radni.

Samorządowcy poprosili również urzędników, burmistrza oraz Jerzego Tarnowskiego - dyrektora SP ZOZ o szczegółową analizę kosztów przebudowy istniejących obiektów oraz możliwych wariantów współpracy z prywatną firmą czy też przekształcenia gminnego SP ZOZ-u.

Większość radnych stwierdziła zgodnie, że komplet informacji umożliwiłby im podjęcie decyzji. Z dyskusji można było jednak wywnioskować, że radni byliby bardziej skłonni do kompleksowych remontów czy rozbudowy i przebudowy istniejących budynków przychodni niż do budowy nowego obiektu w partnerstwie publiczno-prywatnym, co wiązałoby się prawdopodobnie z likwidacją SP ZOZ-u.

Niezwykle istotną kwestią dla radnych jest także przyszłość tzw. wiejskich ośrodków zdrowia w Opaczy i w Słomczynie, w których leczy się obecnie ok. 2 tysięcy pacjentów.

Na zakończenie radni nie zdecydowali się przegłosować wniosku na temat budowy nowej przychodni (miały go zaopiniować połączone komisje Rady Miejskiej).

Podczas obrad omówiono wiele tematów, ale zabrakło konkretów. Pozostawiono wiele pytań bez odpowiedzi. Radni postanowili poczekać na informacje, a po ich przeanalizowaniu, spotkać się na kolejnej debacie, by omówić szczegóły. Następne spotkanie o służbie zdrowia wstępnie zaplanowano na połowę maja.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.