PARTNER PORTALU
  • BGK

PSL: Ratownicy medyczni powinni mieć status służb mundurowych

  • AT    27 marca 2015 - 08:31
PSL: Ratownicy medyczni powinni mieć status służb mundurowych

Sytuację ratowników mogłoby poprawić zrównanie ich statusu z tym, jaki mają służby mundurowe (fot.archiwum)

Politycy chcą, by ratownicy medyczni mieli status służb mundurowych. Mogliby wówczas mieć m.in. prawo do noszenia broni lub paralizatorów.
"Rzeczpospolita" dotarła do listu, który posłanka PSL Halina Szymiec-Raczyńska skierowała do minister spraw wewnętrznych Teresy Piotrowskiej i ministra sprawiedliwości Cezarego Grabarczyka.

Posłanka przekonuje w nim, że ratowanie życia to jedynie część pracy ratowników medycznych. Częściej muszą się oni mierzyć z wezwaniami do agresywnych uczestników libacji alkoholowych, bójek ulicznych i ofiar przemocy domowej. Jej zdaniem sytuację ratowników mogłoby poprawić zrównanie ich statusu z tym, jaki mają służby mundurowe.

Jak tłumaczy "Rz" jeden z polityków PSL, ratownicy mogliby mieć na przykład prawo do noszenia broni lub chociaż paralizatorów. Wiązałoby się to także z zaostrzeniem kar za agresję wobec ratowników, zacieśnienie współpracy z policją, specjalny kod alarmowy, który wzywałby najbliższy patrol.

Posłanka PSL chce, by prace nad zmianą przepisów zaczęły się jak najszybciej. Zdaniem MSW pośpiech byłby w tej sytuacji najgorszym doradcą. Resort przekonuje też, że już dziś ratownicy medyczni cieszą się dużą ochroną prawną.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (2)

  • Ratownik z wawy , 2015-04-19 11:28:16

    Niestety resort chyba nie wie co mówi, ratownicy nie mają prawa użyć środków bezpośredniego przymusu ,a są coraz częściej napadani o czym się nie mówi,ratownik jedynie może przyjmować ciosy od napastnika lub uciec jeśli mu się uda. Wyrazy szacunku i uznania dla Pani posłanki która wstawia się za zes...połami ZRM. NIE dopuśćmy do tragedii ludzi którzy jeżdżą i ratują życie ludzkie.  rozwiń
  • skrzyżowany, 2015-03-27 10:27:19

    Wystarczy wyposażyć ratowników w gaz obezwładniający lub ostatecznie broń gazową. Tylko, każdorazowe ich użycie, wymaga dalszych procedur i działania, które zamieniłoby ratowników w strażników czy policjantów. A kto wtedy udzielałby pomocy choremu czy poszkodowanemu w nagłym zdarzeniu ? Niech Pani P...osłanka, najpierw zapozna się z przepisami o użyciu broni i innych środków przymusu bezpośredniego a potem wymyśla jakieś nieznane przepisy o "noszeniu broni", bo takich przepisów nie ma. Działania Pani Posłanki poprzez pisanie listu do innej Pani, która nie ma władzy ustawodawczej, przypomina śmieszne próby skrzyżowania roweru z maszyną do szycia. Szczególnie wtedy, kiedy zbliża się Prima Aprilis.  rozwiń