PARTNER PORTALU
  • BGK

Rada Ministrów nie zajęła się tzw. siecią szpitali

  • PAP/EM    14 lutego 2017 - 13:39
Rada Ministrów nie zajęła się tzw. siecią szpitali
Dzięki projektowanym zmianom opieka nad pacjentami będzie lepsza i bardziej całościowa (fot. pixabay)

Rada Ministrów nie zajęła się we wtorek (14 lutego) ustawą wprowadzającą sieć szpitali. Rząd ma się nią zająć w przyszłym tygodniu - poinformował wicepremier, minister kultury Piotr Gliński, który pod nieobecność premier Beaty Szydło prowadził posiedzenie rządu.
Resort proponuje utworzenie systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ), czyli tzw. sieci szpitali. Ministerstwo zapewnia, że dzięki projektowanym zmianom opieka nad pacjentami będzie lepsza i bardziej całościowa. Nowe rozwiązania - jak przekonuje MZ - mają ułatwić zarządzanie szpitalami. Ich celem jest także m.in. zagwarantowanie ciągłości i stabilności finansowania.

Sieć ma objąć świadczenia opieki zdrowotnej z zakresu leczenia szpitalnego; świadczenia wysokospecjalistyczne; świadczenia z zakresu: nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, programów lekowych i rehabilitacji leczniczej, a także świadczenia z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS) realizowane w przychodniach przyszpitalnych.

Czytaj też: Konstanty Radziwiłł: Dzięki sieci szpitali opieka nad pacjentami będzie całościowa

Szpitale spełniające kryteria kwalifikacyjne utworzą system PSZ. Na jego funkcjonowanie systemu przeznaczone będzie ok. 91 proc. środków, z których obecnie finansowane jest leczenie szpitalne. Zakwalifikowanie do sieci będzie dawać 100 proc. gwarancję, że NFZ zawrze umowę, bez konieczności uczestniczenia w postępowaniu konkursowym. Rozliczanie kosztów świadczeń na podstawie umów zawartych w ramach sieci ma się odbywać, co do zasady, w formie ryczałtowej.

Świadczenia nienależące do PSZ nadal będą kontraktowane w oparciu o postępowanie konkursowe, a świadczeniodawcy, którzy nie zostaną zakwalifikowani do PSZ, będą mogli brać udział w nich udział.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • pacjęt z kolejki, 2017-02-16 18:10:06

    Rada Ministrów nie zajęła się we wtorek (14 lutego) ustawą wprowadzającą sieć szpitali. Rząd ma się nią zająć w przyszłym tygodniu- to nieodległy termin oczekiwania w porównaniu z terminami na zabiegi,rehabilitacje po szpitalną, spokojnie jest dobrze.