PARTNER PORTALU
  • BGK

Radni na rzecz hospicjów

  • AZA    30 czerwca 2010 - 14:21

Radni Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, podczas ostatniej sesji zaapelowali o utworzenie w kraju systemu opieki paliatywno-hospicyjnej.
Swój postulat przekazali Marszałkom Sejmu i Senatu RP, Parlamentarzystom Województwa Świętokrzyskiego, Ministrowi Zdrowia oraz Przewodniczącym Sejmików Wojewódzkich.

„Sejmik Województwa Świętokrzyskiego zaniepokojony rosnącym zapotrzebowaniem na świadczenia z zakresu opieki paliatywno – hospicyjnej i ich niedostateczną wyceną przez Narodowy Fundusz Zdrowia, apeluje o utworzenie systemu opieki paliatywno – hospicyjnej na terenie całego kraju, gwarantującego dostęp do niej osobom chorym terminalnie. Apel ten podyktowany jest troską
o zabezpieczenie potrzeb zdrowotnych pacjentów dotkniętych takimi schorzeniami i zapewnienie im godnych warunków życia” – czytamy w treści apelu.

Zdaniem radnych, zmiany demograficzno–społeczne, obserwowany stopień wykorzystania rozwijającej się bazy w zakresie leczenia onkologicznego, wzrost zapadalności na choroby nowotworowe powodują, że coraz więcej osób potrzebuje opieki paliatywno–hospicyjnej stacjonarnej lub hospicjum domowego. Znikoma liczba hospicjów, najczęściej prowadzonych przez organizacje pozarządowe borykające się z brakiem funduszy na inwestycje i działalność, nie zaspokaja bieżących potrzeb i według prognoz stan ten może się pogorszyć.

W takiej sytuacji Sejmik uznał za konieczne wprowadzenie zmian prawnych, zwiększenie nakładów na finansowanie opieki hospicyjnej oraz upowszechnienie formy opieki hospicjum domowego w każdym powiecie. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.