PARTNER PORTALU
  • BGK

Radni o przekształceniu szpitali w spółki

  • PAP    17 grudnia 2012 - 12:40
Radni o przekształceniu szpitali w spółki

Radni sejmiku woj. mazowieckiego mają w poniedziałek zdecydować ws. przekształcenia w spółki dwóch placówek medycznych, w tym szpitala psychiatrycznego w Ząbkach.
Przed siedzibą sejmiku w Warszawie przeciwko przekształceniom protestują m.in. pielęgniarki.

Protestujący przynieśli transparenty: „Zdrowie nie jest towarem", „POlepszyło mi się...", „Szpitale spółki nie uciekły przed długami". Wśród kilkudziesięciu osób są m.in. związkowcy NSZZ „Solidarność" Mazowsze oraz pracownicy wojewódzkiego szpitala w Siedlcach.

Jak powiedziała Przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych (OZZPiP) Iwona Borchulska placówka w Siedlcach została przekształcona w spółkę dwa lata temu będąc w dobrej kondycji finansowej, a obecnie grozi jej upadłość. „Jeżeli organ założycielski nie pomoże finansowo, to mieszkańcy byłego województwa siedleckiego będą pozbawieni usług wysokospecjalistycznych" - powiedziała.

„Przekształcenie wcale nie prowadzi do lepszego zarządzania i nienamnażania zadłużenia" - oceniła w rozmowie. Dodała, że protest w Warszawie rozpoczyna cykl protestów lokalnych przeciwko przekształceniom.

Z przedstawicielkami pielęgniarek spotkał się marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

W porządku obrad sejmiku znalazły się projekty uchwał, które zakładają, że przekształcony w spółkę zostanie Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych „Drewnica" w Ząbkach. Ujemny wynik finansowy placówki w 2012 r. może wynieść blisko 2,9 mln zł - wynika z analizy finansowej szpitala.

Kolejny z projektów zakłada przekształcenie w spółkę Centrum Leczniczo-Rehabilitacyjnego i Medycyny Pracy ATTIS. Z przyjętego planu finansowego Centrum wynika, że strata w 2012 r. może wynieść ponad 5 mln zł.

Zgodnie z ustawą o działalności leczniczej, samorządy, które nie przekształcą szpitali, będą musiały pokryć ich ujemny wynik finansowy w ciągu trzech miesięcy od upływu terminu zatwierdzenia sprawozdania finansowego.

Z porządku obrad zdjęto punkt dotyczący przekształcenia szpitala psychiatrycznego w Pruszkowie (Mazowieckiego Specjalistycznego Centrum Zdrowia im. prof. Jana Mazurkiewicza) i Szpitala Kolejowego im. Włodzimierza Roeflera w Pruszkowie w jedną spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

W przypadku niewywiązania się z tego obowiązku samorządy w ciągu 12 miesięcy będą zmuszone do zmiany formy organizacyjno-prawnej szpitala (przekształcenia szpitala w spółkę kapitałową lub jednostkę budżetową) lub jego likwidacji.

Samorządy, które zdecydują się na przekształcenie będą mogły skorzystać z umorzenia zobowiązań publicznoprawnych. Podmioty tworzące szpitale-spółki otrzymają dotację w wysokości wartości umorzonych w wyniku ugody kwoty głównej lub odsetek z tytułu zobowiązań cywilnoprawnych oraz wynikających z zaciągniętych kredytów bankowych pozostałych do spłaty.

Warunkiem uzyskania dotacji celowej jest wpisanie spółki powstałej z przekształcenia samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej do rejestru przedsiębiorców nie później niż 31 grudnia 2013 r.

Województwo mazowieckie jest podmiotem tworzącym dla 23 samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • pllo, 2012-12-19 08:20:25

    Odpowiadają do wysokości udziałów a te muszą wynosić minimum 5000 zł. Jak ktoś taki cash zainewstuje to musi o szpital dbać bo jak splajtuje to kasa precz pójdzie a on ze wspólnikami na lodzie zostanie. Proponuję rzyjąć aszeroką formułe przejmowania zadłuyżonych szpitali po 1zł/szpital. To i tak nie...pomiernie więcej od ich rynkowej wyceny. I proszę mi tu o kręceniu lodów nie pisać bo to bardziej zaawansowane procest inżynierii finansowej będą.  rozwiń
  • taaaak, 2012-12-18 21:45:06

    To są spólki bez żadnej odpowiedzialności.