PARTNER PORTALU
  • BGK

Radni przegłosowali pomoc dla szpitala w Trzebnicy

  • PAP    23 grudnia 2015 - 15:16
Radni przegłosowali pomoc dla szpitala w Trzebnicy

Starostwo Powiatowe Trzebnica (fot. Ps_mile / fotopolska.eu/CC BY-SA 3.0 )

Radni powiatu trzebnickiego przegłosowali w środę 23 grudnia uchwałę w sprawie częściowego oddłużenia szpitala w Trzebnicy (Dolnośląskie). Podjęta uchwała przewiduje spłatę przez starostwo ponad 2 mln długu z roku 2013. Całe zadłużenie szpitala to ponad 30 mln zł.
Jak powiedziała PAP przewodnicząca Rady Powiatu Trzebnickiego Małgorzata Matusiak, uchwała została przyjęta jednogłośnie. „Postanowiono również, że zostanie ogłoszony konkurs na nowego dyrektora szpitala powiatowego im. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy” - powiedziała Matusiak.

Kolejnymi działaniami, które mają zmierzać do oddłużenia szpitala, ma być m.in. podjęcie uchwały o pokryciu strat szpitala za 2012 r. Jeden z budynków starostwa ma się stać również zabezpieczeniem dla kredytu, który będzie mógł zaciągnąć szpital, a jedna z działek należących do powiatu zostanie sprzedana na poczet spłaty długu.

Od wielu miesięcy w starostwie powiatowym w Trzebnicy trwa decyzyjny pat. Klub PO i PSL ma w 21-osobowej radzie powiatu trzebnickiego 11 radnych. Przed kilkoma miesiącami jeden z radnych przeszedł na stronę opozycji, która dzięki temu zyskała minimalną większość.

30 listopada br. podczas nadzwyczajnej sesji głosami radnych PO i PSL unieważniono uchwałę z grudnia 2014 r. powołującą Waldemara Wysockiego (PiS) na urząd starosty. Jednocześnie wybrano byłego posła PO Marka Łapińskiego na nowego starostę. 9 grudnia wojewoda wstrzymał wykonanie uchwały o wyborze Łapińskiego i starostą nadal jest Wysocki, ale Prawo i Sprawiedliwość nie ma większości w radzie.

Z kolei we wtorek nadzór prawny wojewody dolnośląskiego podjął decyzje o stwierdzeniu nieważności siedmiu uchwał podjętych podczas sesji Rady Powiatu Trzebnickiego 30 listopada. „Według nadzoru prawnego, rada powiatu nie może unieważnić swoich uchwał. Może to zrobić wojewoda lub sąd administracyjny” - poinformowała PAP rzeczniczka wojewody dolnośląskiego Sylwia Jurgiel. To zdaniem wojewody oznacza, że starostą jest Wysocki.

Łapiński w rozmowie z PAP powiedział, że decyzja wojewody jest „polityczna i niedemokratyczna”. „To postanowienie nie jest prawomocne i zostanie ono zaskarżone do sądu administracyjnego” - powiedział Łapiński.

Szpital powiatowy im. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy rocznie pomaga 40 tys. osobom, a w placówce jest hospitalizowanych ok. 15 tys. pacjentów rocznie. Szpital ma podpisany kontrakt na 2016 r., ale jego zadłużenie narastające od 2003 r. w sumie wynosi ponad 30 mln zł.

Placówka nie tylko wykonuje świadczenia w ramach kontraktu, ponieważ od kilkudziesięciu lat znana jest na całym świecie z zabiegów replantacji ręki.

To właśnie w trzebnickim szpitalu w latach 70. tych wykonano pierwszy taki zabieg w Polsce i od czego czasu trzebnicki Ośrodek Replantacji Kończyn, Mikrochirurgii, Chirurgii Ręki i Chirurgii Ogólnej ma na swym koncie kilkadziesiąt udanych przeszczepów.

Od kilku tygodni w szpitalu działa komitet protestacyjny zawiązany przez pracowników, którzy domagają się od władz powiatu rozwiązania problemów finansowych. Trwa też społeczna zbiórka pieniędzy na potrzeby placówki.

W połowie 2015 r. pojawiła się koncepcja konsolidacji trzebnickiego szpitala z Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym we Wrocławiu, jednak z powodu braku porozumienia w radzie powiatu nie doszło do takiej decyzji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.