PARTNER PORTALU
  • BGK

Radni rozważą przejęcie lecznicy

  • tvp.pl, DMX/Rynek Zdrowia    7 czerwca 2011 - 10:35
Radni rozważą przejęcie lecznicy

Ministerstwo Obrony Narodowej zdecydowało, że 114 Szpital Wojskowy w Przemyślu powinien funkcjonować w strukturach armii tylko do końca roku. Lecznicę zamierza przejąć miasto, jednak radni chcą dokładnie zapoznać się z sytuacją placówki.
Radni Przemyśla rozważają przejęcie lecznicy, ale domagają się więcej informacji. Samorządowa komisja przeanalizuje m.in. wartość kontraktu i nakłady, jakich wymaga wojskowa placówka, tym bardziej, że w Przemyślu funkcjonuje inny duży szpital wojewódzki - informuje portal tvp.pl.

Jak informowaliśmy na portalu rynekzdrowia.pl, przemyscy radni już przygotowali uchwałę w sprawie przejęcia od MON 114. Szpitala Wojskowego w Przemyślu. Pozbywanie się przez Ministerstwo Obrony Narodowej lecznic wojskowych to efekt restrukturyzacji armii.

Po "odchudzeniu" wojskowej ochrony zdrowia w Polsce pozostanie osiem stref, a w każdej z nich tylko jeden szpital wojskowy, obsługujący wszystkie garnizony znajdujące się na danym obszarze. Wyjątek stanowi Warszawa, gdzie mają działać dwie lecznice wojskowe.

MON zwróciło się z propozycją przejęcia przemyskiego szpitala także do samorządu województwa i powiatu, jednak żadna ze stron nie była zainteresowana. Z inicjatywą przejęcia placówki wyszli dopiero miejscy radni.

W ich przekonaniu likwidacja szpitala mogłaby doprowadzić do zwiększenia stopy bezrobocia, która i tak w tym regionie jest wyższa od średniej krajowej, a w lecznicy pracuje około 500 osób.

Samorząd liczy, że szpital jako instytucja miejska mógłby korzystać z różnych form dofinansowania z Unii Europejskiej. Obecnie podlegając pod MON nie ma takiej możliwości. Ostatecznie o losie placówki zadecydują radni w czasie czerwcowej sesji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • 2głowy, 2011-06-07 10:55:51

    Wszyscy w Przemyslu czekają na lepsze jutro!