PARTNER PORTALU
  • BGK

Radni sejmiku przyjmą strategię dla śląskich szpitali?

  • Rynek Zdrowia/Gazeta Wyborcza    30 maja 2014 - 19:55
Radni sejmiku przyjmą strategię dla śląskich szpitali?

Zarząd województwa śląskiego chce, żeby sejmik dał mu wolną rękę w decydowaniu o przyszłości wszystkich podległych mu szpitali i poradni. Będzie mógł je wtedy prywatyzować albo likwidować, i to bez względu na ich wielkość i znaczenie dla pacjentów.
Dokument pozwalający na takie rozwiązanie nosi tytuł: "Kierunki restrukturyzacji samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej na lata 2014-2018". Ma być poddany pod głosowanie w poniedziałek (2 czerwca), na najbliższej sesji sejmiku.

Celem strategii ma być "poprawa bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców", ale zdaniem wielu radnych skutek takiej strategii może być wręcz odwrotny.

W całym przedsięwzięciu chodzi o pieniądze, a raczej o to, by zarząd nie musiał ich wydawać.

W ciągu ostatnich pięciu lat na inwestycje i pożyczki dla swoich szpitali i poradni przeznaczył ponad 320 mln zł. Potrzeby są jednak znacznie większe: długi szpitali sięgają 700 mln zł, a drugie tyle potrzebne jest na remonty - w przeciwnym razie nie będą spełniać narzuconych przez MZ wymogów i już za kilka lat nie będą miały szans na kontrakty z NFZ - donosi "Gazeta Wyborcza".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: