PARTNER PORTALU
  • BGK

Radni zdecydują o przekształceniu szpitala

  • przegląd prasy/Gazeta Wyborcza    22 listopada 2013 - 12:13
Radni zdecydują o przekształceniu szpitala

W poniedziałek (25 listopada) sejmik województwa pomorskiego ma zdecydować o przekształceniu Szpitala Morskiego im. PCK w Gdyni Redłowie w spółkę. Personel szpitala boi się oszczędności i zwolnień, przeciwny prywatyzacji jest SLD.
Komercjalizacji boi się personel szpitala, bo to oznacza zaciskanie pasa. Prawdopodobnie 7,5 mln zł długu, które zostanie po przekształceniu, trzeba będzie rozłożyć na raty i spłacać.

- Ale z drugiej strony szpital jako spółka będzie miał większe możliwości zarabiania na zasadach komercyjnych - przekonuje Hanna Zych-Cisoń, wicemarszałek województwa pomorskiego odpowiedzialna za służbę zdrowia.

Czytaj też: "Szczyt arogancji władzy" w woj. pomorskim

Jak mówi Gazecie Wyborczej wicemarszałek, istotne jest, aby ocalić miejsca pracy. Alternatywą dla szpitala, który coraz bardziej się zadłuża, jest jego likwidacja.

Zdaniem wicemarszałek, po przekształceniu w spółkę 15 proc. budżetu może pochodzić z działalności komercyjnej i będzie to zgodne z przepisami. Zapewnia, że o żadnym zwrocie publicznych dotacji nie ma mowy.

Andrzej Różański, szef SLD w Gdyni, jest innego zdania. Mówi, że skoro wiele szpitalnych obiektów, w tym Gdyńskie Centrum Onkologii, zostało wybudowanych bądź wyremontowanych z funduszy unijnych, oznacza to brak możliwości dodatkowego zarobku. W przeciwnym razie trzeba będzie zwrócić dotację.

Więcej: www.gazeta.pl

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.