Radom: Bezpłatne szczepienia przeciwko grypie dla seniorów

• Bezpłatne szczepienia seniorów przeciwko grypie rozpoczynają się w 13 października Radomiu.
• Tego rodzaju akcję profilaktyczną miasto prowadzi od kilkunastu lat.
• Rokrocznie szczepionych jest około 3,5 tys. osób.
Radom: Bezpłatne szczepienia przeciwko grypie dla seniorów
Program bezpłatnych szczepień jest skierowany do radomian, którzy ukończyli 65 rok życia (fot.pixabay.com)

Program jest skierowany do radomian, którzy ukończyli 65 rok życia, ponieważ to właśnie starsze osoby - zdaniem specjalistów - są bardziej narażone na powikłania po grypie.

Szczepienia co roku cieszą się w Radomiu dużym powodzeniem. W pierwszych dniach po szczepionki ustawia się długa kolejka chętnych.

Akcja prowadzona jest już po raz dwunasty. "Za konsekwentnie szczepienia seniorów przeciwko grypie Radom dwukrotnie został uznany za lidera Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy - konkursu organizowanego przez Radę Naukową Instytutu Oświaty Zdrowotnej Fundacji Haliny Osińskiej" - podkreśliła rzeczniczka prezydenta Katarzyna Piechota-Kaim. "Dwa lata temu miasto otrzymaliśmy statuetkę Samorządowego Super Lidera" - dodała.

Czytaj tez: Samorządy same nie poradzą sobie ze szczepieniami

W tym roku programem objętych zostanie ponad 3,3 tys. osób. Miasto przeznaczyło na ten cel 100 tys. zł. Szczepienia prowadzone są w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym.

Polacy wciąż niechętnie się szczepią przeciw grypie. Według dyrektora Krajowego Ośrodka ds. Grypy NIZP-PZH prof. Lidii Brydak, w sezonie 2015/2016 zaszczepiło się zaledwie 3,4 proc. naszej populacji. Najlepiej zaszczepić się jesienią, zanim nastąpi szczyt zachorowań na grypę, który w naszym kraju przypada zwykle od stycznia do marca.

O szczepieniach przeciwko grupie sezonowej powinny szczególnie pamiętać osoby najbardziej zagrożone grypą i jej powikłaniami, czyli te, które cierpią na choroby przewlekle, takie jak astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), schorzenia sercowo-naczyniowe oraz cukrzyca. Powinny szczepić się także dzieci powyżej szóstego miesiąca życia, kobiety w ciąży oraz osoby po 65. roku życia. W Wielkiej Brytanii szczepieniom tym poddaje się 70 proc. emerytów, podczas gdy w Polsce - jedynie 16 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Warto sobie zdawać sprawę z zagrożenia... zaszczepsiewiedza.pl/szczepienia/dorosli/kiedy-warto-sie-zaszczepic/grypa/

Wusia, 2016-10-13 12:56:44 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE