PARTNER PORTALU
  • BGK

Radom: Mazowiecki Szpital Specjalistyczny zlikwidował kolejne łóżka

  • PAP/AT    2 października 2017 - 07:45
Radom: Mazowiecki Szpital Specjalistyczny zlikwidował kolejne łóżka
Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu (fot.wss.com.pl)

Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu w ramach drugiego etapu restrukturyzacji zlikwidował kolejne łóżka.
• 37 łóżek zlikwidowano w ramach drugiego etapu restrukturyzacji w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym, największej lecznicy na południowym Mazowszu.

• Od października mniej miejsc jest na oddziale: neurochirurgii, neurologii, okulistyki i pediatrii.

• Ograniczenie liczby łóżek związane jest racjonalizacją wydatków szpitala.

Mazowiecki Szpital Specjalistyczny (MSS) w Radomiu, potocznie zwanym szpitalem na Józefowie, od 2013 r. jest spółką prawa handlowego, podlega samorządowi woj. mazowieckiego. Lecznica znajduje się w tzw. sieci szpitali.

Jak poinformowała rzeczniczka placówki Karolina Gajewska ograniczenie liczby łóżek związane jest racjonalizacją wydatków szpitala. "Nie ma potrzeby utrzymywania wszystkich łóżek na niektórych oddziałach, skoro ich przeciętne wykorzystywanie jest mniejsze" - stwierdziła rzeczniczka.

Na szpitalnym oddziale klinicznym neurochirurgii jest od października mniej o 14 łóżek (było 34, będzie 20); na neurologii - o 7 łóżek mniej (było 26, jest 19); na oddziale okulistyki ubyło 10 miejsc (było 26, jest 16). Oddział pediatrii zmniejszono o 6 łóżek (było 34, jest 28).

Gajewska podkreśliła, że ograniczenie liczby łóżek nie będzie skutkowało redukcją etatów. "Nikt nie stracił zatrudnienia. Pielęgniarki zostały rozdysponowane pomiędzy oddziałami" - powiedziała rzeczniczka.

Według niej na razie trudno stwierdzić, jakie oszczędności przyniosą wprowadzone zmiany. Nie wiadomo też, czy są to ostatnie w tym roku redukcje łóżek, czy też zarząd zdecyduje się jeszcze na kolejne. Jak zaznaczyła rzeczniczka, cięcia miejsc w szpitalu nie spowodowały ograniczenia dostępu pacjentów do świadczeń medycznych.

Z danych szpitala wynika, że w pierwszych ośmiu miesiącach 2017 r., mimo redukcji liczby łóżek, lecznica przyjęła o tysiąc pacjentów więcej niż w analogicznym okresie w 2016 r (od stycznia do sierpnia 2017 r. - ponad 30,5 tys. pacjentów, od stycznia do sierpnia 2016 r. - nieco ponad 29,5 tys.).

W lipcu, w ramach pierwszego etapu restrukturyzacji, zlikwidowano 64 łóżka, głównie na oddziałach, w których obłożenie było na poziomie ok. 50-60 proc. Chodzi m.in. o oddział ginekologiczno-położniczy, chirurgię dziecięcą, kardiochirurgię, oddział otolaryngologiczny i reumatologiczny.

Według zarządu szpitala restrukturyzacja ma poprawić sytuację finansową lecznicy. Na koniec 2016 r. straty wynosiły 15 mln zł. Część z tych pieniędzy stanowią tzw. nadwykonania, czyli świadczenia, które szpital wykonał ponad kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Każdego roku jest to 15-20 mln zł. NFZ wypłaca te pieniądze z opóźnieniem, często szpital musi o nie walczyć latami w sądzie.

W Mazowieckiem Szpitalu Specjalistycznym jest obecnie niecałe 800 łóżek. W poprzednich latach rocznie na oddziałach szpitalnych leczonych było ponad 36 tys. pacjentów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.