PARTNER PORTALU
  • BGK

Radom uczy udzielania pierwszej pomocy

  • JS    2 października 2017 - 23:06
Radom uczy udzielania pierwszej pomocy
W inauguracji wziął udział prezydent Radosław Witkowski (fot. radom.pl)

„Chcemy przekonać wszystkich, że szybka pomoc ratuje życie” – to hasło przyświeca pomysłodawcom akcji „Pierwsza pomoc dla każdego” finansowanej z budżetu obywatelskiego. W poniedziałek (2 października) w Publicznej Szkole Podstawowej nr 4 w Radomiu oficjalnie zainaugurowano projekt, który ma edukować zarówno najmłodszych, jak i dorosłych w zakresie udzielania pierwszej pomocy.
- Trochę się przyzwyczailiśmy do tego, że budżet obywatelski to takie twarde działania jak na przykład nowa infrastruktura. W tym przypadku wygrał projekt miękki, ale niezwykle cenny i pożyteczny, bo projekt edukacyjny. Będziemy uczyć nasze radomskie dzieci i młodzież zasad udzielania pierwszej pomocy. Oby ta sztuka nigdy nie była nam w życiu potrzebna, ale w razie konieczności musimy wiedzieć jak jej prawidłowo udzielić – mówi prezydent Radosław Witkowski.

W trakcie zajęć uczestnicy poznają przepisy dotyczące udzielania pierwszej pomocy, zasady wzywania pomocy i udzielania informacji dyspozytorom oraz zasady oceny funkcji życiowych u dzieci i dorosłych.

- Przede wszystkim chodzi o sytuacje, w których trzeba szybko zareagować, a mianowicie postępowania w przypadku zatrzymania krążenia, czyli umiejętność uciskania klatki piersiowej, wykonywania sztucznej wentylacji. Ponadto będziemy uczyć jak właściwie zatamować krwotok, jak postępować w przypadku obrażeń typu oparzenia, złamania, skręcenia czy zwichnięcia – wylicza Małgorzata Kędzierska-Abidi, pielęgniarka Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego.

W sumie z kursów pierwszej pomocy skorzysta 3,5 tys. osób.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.