PARTNER PORTALU
  • BGK

Radomskie Centrum Onkologii otwarte. Jedyne takie w regionie

  • PAP/jm    14 czerwca 2016 - 17:03
Radomskie Centrum Onkologii otwarte. Jedyne takie w regionie
W promieniu 70 km od Radomia co roku odnotowuje się około 4,8 tys. nowych zachorowań na nowotwory. (fot. Facebook/Radomskie Centrum Onkologii)

• W Radomiu powstał jeden z najnowocześniejszych szpitali onkologicznych w Polsce. We wtorek (14 czerwca) nastąpiło oficjalne otwarcie szpitala.
• Radomskie Centrum Onkologii, będące placówką niepubliczną, posiada specjalistyczny sprzęt do diagnostyki i leczenia różnego typu nowotworów.
• Prezydent Radomia Radosław Witkowski podkreślił, że nowo wybudowany szpital ułatwi dostęp mieszkańcom regionu do nowoczesnych metod leczenia nowotworów.
- Do tej pory radomianie musieli jeździć na radioterapię do szpitali onkologicznych w innych miastach. Teraz tego rodzaju terapię będą mieć na miejscu - powiedział Radosław Witkowski, prezydent Radomia podczas uroczystości.

Placówka otwierana była etapami. Od grudnia ubiegłego roku szpital ma kontrakt z NFZ na podawanie pacjentom chemioterapii w warunkach ambulatoryjnych. Centrum zabiega także o kolejną umowę z NFZ, która umożliwi bezpłatne leczenie większej liczby pacjentów ze schorzeniami nowotworowymi. Chodzi o świadczenia z zakresu teleradioterapii i brachyterapii (dziedziny radioterapii polegającej na bezpośrednim napromienianiu zmian chorobowych).

Jak powiedział dr Jarosław Łyczek, ze względu na duże zapotrzebowanie pacjentów z regionu radomskiego na radioterapię, nie czekając na kontrakt z NFZ, placówka od marca przyjmuje po kilkunastu pacjentów dziennie. Są oni - jak zapewnił lekarz - leczeni bezpłatnie. Według doktora Łyczka, w radomskim centrum metodą radioterapii leczonych będzie ok. 2 tys. chorych rocznie.

Dyrektor zarządzająca placówką Dorota Ząbek podkreśliła, że Radomskie Centrum Onkologii (RCO) jest w stanie zapewnić kompleksowe leczenie pacjentów z zakresu radioterapii, chemioterapii i chirurgii onkologicznej. Dodała, że w szpitalu pracować będą doświadczeni lekarze z różnych ośrodków onkologicznych w Polsce.

Według dyrektorki, zapotrzebowanie na świadczenia medyczne oferowane przez RCO jest duże. - Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów - w promieniu 70 km od Radomia co roku odnotowuje się około 4,8 tys. nowych zachorowań na nowotwory - podkreśliła Ząbek.

Głównym inwestorem i pomysłodawcą utworzenia szpitala onkologicznego w Radomiu jest Marek Jutkiewicz, przedsiębiorca i główny udziałowiec m.in. spółki Kliniki Neuroradiochirurgii, która prowadzi Centrum Gamma Knife w Warszawie, a teraz także Radomskie Centrum Onkologii.

Koszt inwestycji w Radomiu to 120 mln zł, z czego ok. 50 mln zł - to wartość zakupionej aparatury medycznej.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.