PARTNER PORTALU
  • BGK

Radomskie Centrum Onkologii rozpoczyna przyjęcia pacjentów

  • PAP/JL    30 listopada 2015 - 09:01
Radomskie Centrum Onkologii rozpoczyna przyjęcia pacjentów

Radomskie Centrum Onkologii to trzecia placówka w Radomiu i w regionie, która będzie zajmować się leczeniem pacjentów z chorobami nowotworowymi. Fot. Pixabay. com

W grudniu zacznie przyjmować chorych nowo powstałe Radomskie Centrum Onkologii – trzecia placówka w Radomiu i w regionie radomskim, która będzie zajmować się leczeniem pacjentów z chorobami nowotworowymi.
Centrum podpisało pierwszą umowę z NFZ. Kontrakt dotyczy podawania pacjentom chemioterapii w warunkach ambulatoryjnych. Do tej pory świadczenia te realizowane były jedynie przez dwa szpitale w Radomiu: na Józefowie i przy ul. Tochtermana.

Jak informuje Ewa Godlewska z Radomskiego Centrum Onkologii, dzięki przeprowadzonemu w ostatnim czasie przez NFZ konkursowi uzupełniającemu, pacjenci z Radomia i okolic będą mogą leczyć się w tym zakresie bezpłatnie także w nowo powstałej placówce przy ul. Uniwersyteckiej w Radomiu.

– Cel jest jeden – poprawa dostępności do świadczeń – wyjaśnia rzecznik mazowieckiego oddziału NFZ Andrzej Troszyński.

Jak zaznacza, chodzi o to, by pacjent z chorobą nowotworową mógł jak najszybciej skorzystać z chemioterapii, w placówce znajdującej się najbliżej jego miejsca zamieszkania.

Godlewska podkreśla, że Centrum planuje szeroki zakres działalności, od nowoczesnej diagnostyki po kompleksowe leczenie chorych na raka.

– Liczymy na to, że w najbliższym czasie – jeśli NFZ ogłosi kolejne konkursy – placówka podpisze umowy na bezpłatne dla pacjentów świadczenia. W tej chwili jesteśmy gotowi na leczenie szpitalne, na przyjęcia pacjentów w tzw. trybie jednodniowym, radioterapię czy chirurgię – wylicza Godlewska.

W Centrum leczone będą m.in.: nowotwory piersi, przewodu pokarmowego, głowy i szyi, układu moczowego i prostaty, kobiecych narządów rodnych, płuc oraz mózgu.

Placówka dysponuje obecnie bazą 38 łóżek, posiada dwie sale operacyjne i nowoczesną bazę diagnostyczną w postaci: aparatury do tomografii emisyjnej pozytonowej tzw. PET, a także USG, RTG, mammografii, aparatu do biopsji stereotaktycznej piersi, jak również endoskopii przewodu pokarmowego i dróg oddechowych.

W dalszym ciągu – jak mówi Godlewska – prowadzone są intensywne prace nad rozbudową centrum. Wkrótce oddział chemioterapii, zakład medycyny nuklearnej, diagnostyka laboratoryjna wraz z histopatologią. Docelowo w placówce ma być prowadzona także radioterapia. Powstanie również hostel, który będzie pełnił funkcję centrum noclegowego dla chorych i ich rodzin.

Na bazie tych oddziałów ma być utworzony Breast Cancer Unit, czyli – jak wyjaśnia Godlewska – jednostka zajmująca się specjalistycznym i kompleksowym leczeniem raka piersi, począwszy od diagnostyki przez terapię po rekonstrukcję piersi i rehabilitację.

W radomskim Centrum pacjenci mają być też diagnozowani i zapisywani na zabiegi w Centrum Gamma Knife w Warszawie, w którym stosowane jest leczenie przy użyciu Leksell Gamma Knife, czyli tzw. noża gamma, najnowocześniejszego urządzenia używanego w neurochirurgii, m.in. przy leczeniu guzów mózgu.

Jak podaje radomskie Centrum, liczba nowych zachorowań zanotowanych przez Krajowy Rejestr Nowotworów (KRN) w promieniu 75 km od Radomia wynosi 4,8 tys. rocznie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.