PARTNER PORTALU
  • BGK

Radziwiłł: spółki szpitalne się nie sprawdziły

  • pt/pap    12 maja 2016 - 11:03
Radziwiłł: spółki szpitalne się nie sprawdziły

Szpital, nawet jeśli jest prowadzony w postaci spółki, to nie jest zwykłe przedsiębiorstwo - mówi minister zdrowa (fot.rynekzdrowia.pl)

Ministerstwo zdrowia chce odejść od konieczności przekształcania szpitali w spółki kapitałowe w przypadku wystąpienia straty, a jeśli szpital jest już prowadzony w formie spółki - zakazać zbywania jego akcji i udziałów podmiotom prywatnym, aby nie stawały się one właścicielem większościowym.
Szczegóły projektu noweli ustawy o działalności leczniczej minister zdrowia Konstanty Radziwiłł przedstawił na konferencji prasowej.

Projekt, jak mówił, zakłada także, że spółki prowadzące szpitale mają mieć specjalny charakter - misyjny.

"Szpital, nawet jeśli jest prowadzony w postaci spółki, to nie jest zwykłe przedsiębiorstwo, jak niektórzy mówią, tylko to jest przedsiębiorstwo o specjalnym charakterze. Ma myśleć przede wszystkim o zadaniach wynikających z konstytucji - zapewnienia opieki zdrowotnej obywatelom, a nie o wyniku finansowym" - zaznaczył minister.

Dlatego też, jak mówił, planowane jest wprowadzenie rozwiązania niewypłacania dywidendy, jeżeli spółka ma charakter publiczny.

"Państwa, w których gospodarka rynkowa króluje od wielu dziesięcioleci, państwa, które właściwie nie znają innego modelu gospodarki niż wolnorynkowa, starają się chronić swoje systemy służby zdrowia od wpływu rynku i zdecydowanie ten obszar jest regulowany w sposób planowy przez rządy" - powiedział Radziwiłł.

Minister przekonywał, że po kilku latach obowiązywania ustawy, która zmuszała podmioty publiczne, zwłaszcza jednostki samorządu terytorialnego do przekształcania szpitali w spółki w sytuacji, gdy miały kłopoty finansowe, widać, że regulacja ta się nie sprawdziła.

"Nie ma żadnego doświadczenia z tych kilku lat, żeby rozwiązanie, jakim jest spółka szpitalna, pozwalało rzeczywiście bezpieczniej z punktu widzenia finansowego prowadzić to przedsięwzięcie" - dodał.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • ja, 2016-05-12 15:12:19

    Panie Ministrze proszę sprawdzić jaki szpital wygrywa w rankingach organizowanych przez "Rzeczpospolitą". Czyż nie jest to Spółka z o.o. z Pleszewa. Ten szpital nie ma długów lecz przynosi zyski.