PARTNER PORTALU
  • BGK

Ratownictwo medyczne po nowemu

  • Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia    29 czerwca 2011 - 10:55
Ratownictwo medyczne po nowemu

ZAKTUALIZOWANE. Nowy schemat ratownictwa medycznego zaczyna obowiązywać od lipca. Zmiany mają następować stopniowo.
Choć oficjalnie nowy system organizacyjny ratownictwa medycznego w województwie mazowieckim zaczyna obowiązywać już za kilka dni, to w rejonie płockim pierwsze zmiany pojawią się na początku sierpnia br. Wtedy przestaną działać dyspozytornie w Gostyninie i Sierpcu. Ich obowiązki przejmie dyspozytornia w Płocku.

Od września br. wszystkie zgłoszenia z regionu będą odbierać dyspozytorki i dyspozytorzy w Płocku. Do tej pory były to dwie osoby, teraz będą trzy. Bez zmian pozostają miejsca wyczekiwania karetek. Tak jak do tej pory, pojazdy będą stacjonowały w Płocku (przy al. Armii Krajowej, ul. Strzeleckiej i Gwardii Ludowej), Wyszogrodzie, Gąbinie, Staroźrebach, Sierpcu, Gostyninie. Po wprowadzeniu zmian przestanie też obowiązywać rejonizacja.

W zamyśle pomysodawców zamian, mają one na celu lepsze skoordynowanie systemu ratownictwa.

Jak podaje "Gazeta Wyborcza", gdy już powstaną Centra Powiadamiania Ratunkowego (CPR), w Warszawie i Radomiu, to dzwoniąc z Płocka pod numer 112, mieszkaniec tego miasta dodzwoni się do CPR w Radomiu. Dopiero z Radomia będzie wysyłany sygnał do płockiej dyspozytorni. Ona z kolei da sygnał do wyjazdu karetce stojącej w miejscu wyczekiwania.

Natomiast dzwoniąc pod numer 999 mieszkaniec regionu płockiego dodzwoni się do dyspozytorni w Płocku.

Nowy, oparty na 15 dużych rejonach operacyjnych, system państwowego ratownictwa medycznego rusza w piątek w woj. śląskim. Wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk zapewnia, że system będzie lepszy niż dotąd - sprawniejszy i bliższy pacjentowi.

Dotychczas w woj. śląskim były 22 rejony operacyjne i taka sama liczba dysponentów zespołów ratownictwa medycznego. Od 1 lipca liczba rejonów zmniejsza się do 15, a dysponentów do 13 (i dwóch podwykonawców). Nie zmienia się natomiast liczba zespołów operacyjnych - nadal będzie ich 154 (75 specjalistycznych i 70 podstawowych).

W pięciu przypadkach zmieniają się miejsca stacjonowania zespołów ratownictwa. Zespoły podstawowe będą teraz w Mierzęcicach (zamiast w Częstochowie), Świerklanach (zamiast w Rybniku), Gliwicach (zamiast w Zabrzu), Żarkach (zamiast w Myszkowie), a zespoły specjalistyczne w Jeleśni (zamiast w Żywcu) i Krzyżanowicach (zamiast w Raciborzu).

Docelowo dyspozytornie medyczne będą w Częstochowie, Sosnowcu, Katowicach, Gliwicach, Jastrzębiu Zdroju i Bielsku-Białej.

Karetki zakontraktowane w nowym systemie przez Narodowy Fundusz Zdrowia będą wyłącznie świadczyć usługi z zakresu ratownictwa medycznego.

Według wojewody śląskiego nowy system maksymalnie skróci czas dojazdu karetki do chorego i jego transportu do szpitala. Ma być także bardziej wydolny w przypadku zdarzeń masowych - katastrof drogowych czy wypadków w przemyśle. Zmiany organizacyjne odciążą w pracy lekarza-koordynatora medycznego. System będzie monitorowany, a każda karetka będzie wyposażona w system do teletransmisji zapisu EKG.

Kontrakty z 13 dysponentami zespołów ratownictwa medycznego, wybranymi przez NFZ w konkursie ofert, zawarto na półtora roku, do końca 2012 r. W 2011 r. budżet państwa przeznaczył na działalność systemu państwowego ratownictwa medycznego w woj. śląskim 187 mln zł.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.