PARTNER PORTALU
  • BGK

Regionalny pozew szpitali przeciw NFZ

  • Rynek Zdrowia    29 maja 2013 - 15:50
Regionalny pozew szpitali przeciw NFZ

Wielkopolski Związek Szpitali Powiatowych zamierza wystąpić z pozwem grupowym przeciwko NFZ, aby odzyskać pieniądze za ponadlimitowe świadczenia wykonane w lecznicach. Szuka kolejnych szpitali, które przyłączyłyby się do zbiorowego pozwu.
W tworzącej się grupie są jednostki, które oceniają swoje nadwykonania pozostające bez zapłaty na dziesiątki milionów złotych. Wśród nich są: Centrum Medyczne HZP, Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego UM w Poznaniu oraz Wielkopolskie Centrum Onkologii. Ogółem chodzi o 185 mln zł - informuje portal wspolnypozew.pl.

Z kolei Radio Merkury podało na początku maja br., że same tyko szpitale powiatowe z Wielkopolski chcą na drodze sądowej odzyskać blisko 30 mln zł, których nie otrzymały za ostatnie dwa lata. Obecnie czekają jeszcze na opinie kancelarii prawnych.

Przypomnijmy, że we wrześniu ubiegłego roku około 20 szpitali wojewódzkich z Mazowsza szykowało się do złożenia pozwu zbiorowego przeciwko Funduszowi, który - jak obliczyły - był im winien w sumie ponad 100 mln zł (w przypadku konkretnych lecznic były to kwoty od 6 do nawet 20 mln zł).

Agnieszka Pachciarz, wówczas wiceminister zdrowia, wyjaśniała w maju ub.r. w Sejmie, że nadwykonania, choć uciążliwe dla systemu, stanowią jednak nieodłączny element uregulowań prawnych i wynikają z charakteru stosunku cywilno-prawnego między świadczeniodawcami a Narodowym Funduszem Zdrowia.

Jak podkreśliła, oprócz świadczeń, na które przekroczone zostały limity, były też świadczenia, na które szpitale nie wykonały kontraktów. Przypomniała, że "w tym zakresie mogą być prowadzone rozmowy świadczeniodawcy - NFZ co do przesunięć między zakresami i ugody przedsądowe".

Zaznaczyła, że "oprócz aneksów i ugód jest trzecia droga - być może najbardziej uciążliwa - droga sądowa". Poinformowała, że świadczeniodawcy wygrywają jedynie w 20 proc. tego rodzaju spraw, gdyż w tylu przypadkach są w stanie wykazać, że były to świadczenia pilne i ratujące życie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: