PARTNER PORTALU
  • BGK

Rejestracja w ZIP w rudzkim magistracie

  • ZWI    24 lipca 2013 - 10:55

Kiedy, gdzie i z jakiego powodu korzystałeś z opieki lekarskiej? Ile kosztowało twoje leczenie? Na te i inne pytania odpowie Zintegrowany Informator Pacjenta. Wystarczy zarejestrować się w serwisie ZIP Narodowego Funduszu Zdrowia. Takiej rejestracji będzie można dokonać już niebawem w siedzibie Urzędu Miasta Ruda Śląska.
d 12 do 14 sierpnia oraz 19 i 20 sierpnia w siedzibie urzędu miasta będzie można rejestrować się do Zintegrowanego Informatora Pacjenta. W tych dniach przy specjalnie oznakowanych stanowiskach na parterze głównego budynku, przy Biurze Obsługi Mieszkańców będą dyżurować pracownicy Narodowego Funduszu Zdrowia.

Od 1 lipca każdy pacjent może śledzić dane dotyczące swojego leczenia. Jest to możliwe dzięki kontom internetowym, który każdy pacjent posiada w serwisie internetowym w ramach Zintegrowanego Informatora Pacjenta.

ZIP jest ogólnopolskim serwisem udostępniającym zarejestrowanym użytkownikom dane o ich leczeniu i finansowaniu leczenia, od 2008 r. przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Każdy kto chce sprawdzić, ile kosztowała jego rehabilitacja, zabieg operacyjny czy leczenie u lekarza rodzinnego, a także ile NFZ zapłacił za refundowaną receptę, musi osobiście zarejestrować się w serwisie. Zarówno rejestracja, jak i korzystanie z serwisu są bezpłatne. Mając ze sobą dowód osobisty lub paszport musimy udać się do punktów rejestracji, która działają m.in. w delegaturze Narodowego Funduszu Zdrowia w Gliwicach (na ul. Górnych Wałów 9) i w Biurze Obsługi Ubezpieczonych w Katowicach (przy ul. Kossutha 13).

Rejestrować można się również w mobilnych punktach ZIP.

- Wiemy, że dla wielu mieszkańców Rudy Śląskiej wizyta w Katowicach, czy Gliwicach jest pewnym utrudnieniem, dlatego wychodząc naprzeciw potrzebom zainteresowanym stworzyliśmy mobilny punkt ZIP - mówi rzecznik Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Marek Kopczacki . - W dniach 12-14 sierpnia oraz 19 -20 sierpnia można przyjść do urzędu miasta, gdzie nasi pracownicy będą wprowadzać wnioski, nadawać specjalne loginy, z którymi każdy pacjent będzie mógł sprawdzić historię swojego leczenia - tłumaczy.

Na rejestrację należy zarezerwować kilka minut, a dostęp do danych uzyskuje się po 24 godzinach. - Ze względów proceduralno-prawnych nie są jeszcze dostępne konta osób niepełnoletnich, ale
z czasem również rodzice będą mogli śledzić historię leczenie swoich pociech - mówi Marek Kopczacki. Na stronie serwera jest też dostępna wersja demo systemu, dzięki której możemy zapoznać się, jak dane wyglądają.

- Dzięki systemowi możemy sprawdzić, czy dane wprowadzone do systemu przez lekarza są zgodne z faktycznym leczeniem - tłumaczy Marek Kopczacki. - Był przypadek, że pacjent-mężczyzna odkrył, że miał operację jajnika. W sytuacji, kiedy odkrywamy błędne dane o naszym leczeniu, kontaktujemy się z Działem Skarg i Wniosków Narodowego Funduszu Zdrowia - informuje.

W Zintegrowanym Informatorze Pacjenta możemy także sprawdzić jakie placówki działają w ramach kontraktu z NFZ, jakimi specjalistami dana placówka dysponuje, czy jest dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Możemy także sprawdzić, które mamy miejsce w kolejce do specjalisty, zaczerpnąć informacji o programach profilaktycznych, leczeniu za granicą. Dzięki ZIP pacjent ma łatwy dostęp do informacji o udzielonych mu świadczeniach opieki zdrowotnej, finansowanej ze środków publicznych i aktualnym prawie do świadczeń.

- ZIP uszczelni system opieki zdrowotnej
w zakresie wydatkowanych środków finansowych - podkreśla Kopczacki. Warto podkreślić, że na serwerze ZIP nie są przechowywane dane osobowe pacjentów, tak więc na podstawie danych wyświetlanych w portalu nie jest możliwe zidentyfikowanie osoby, której one dotyczą.

Do tej pory mobilny punkt Zintegrowanego Informatora Pacjenta odwiedził Gliwice, Bielsko-Białą, Częstochowę i Bytom. - Mobilny punkt cieszy się ogromnym powodzeniem - mówi Marek Kopczacki.- Do tej pory skorzystało z niego ponad 600 osób.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.