PARTNER PORTALU
  • BGK

Resort przekonuje samorządowców do reformy NFZ

  • PAP    31 maja 2013 - 12:11
Resort przekonuje samorządowców do reformy NFZ

Konsultujemy projekt założeń do ustawy reformującej NFZ, rozmawiamy z samorządowcami i przekonujemy ich do naszych rozwiązań - powiedział wiceminister zdrowia Sławomir Neumann. Reforma zakłada m.in. większą niezależność oddziałów regionalnych NFZ.
Ministerstwo Zdrowia chce także zlikwidować warszawską centralę NFZ i powołać odrębny urząd, który zajmie się wyceną świadczeń zdrowotnych i oceną ich jakości. To samorządy mają decydować o kształtowaniu regionalnej polityki zdrowotnej.

Czytaj też: Minister zdrowia zapowiada likwidację centrali NFZ

"Założyliśmy, że te zmiany muszą być wprowadzone przy jak największej akceptacji społecznej. Zbieramy sugestie, analizujemy je, prowadzimy rozmowy. Chcemy, żeby projekt ustawy, który zamierzamy zaprezentować jeszcze w tym roku, był wynikiem konsensusu" - podkreślił Neumann.

Dodał, że reforma przewiduje m.in. funkcjonowanie dotychczasowych 16 oddziałów NFZ, zyskają one jednak większą niezależność, ich zadaniem będzie podpisywanie umów i płacenie za świadczenia.

"W kompetencjach oddziałów nie będzie wyceny świadczeń. Podmioty lecznicze będą mogły odwoływać się od decyzji oddziałów do odrębnego urzędu, który będzie odpowiedzialny za wycenę świadczeń i kontrolę jakości. Dziś to NFZ wycenia świadczenia, podpisuje kontrakty, płaci, kontroluje i nakłada kary. Nie powinno być tak, że wszystko to się dzieje w ramach jednej instytucji" - powiedział wiceminister zdrowia.

Neumann podkreślił, że MZ zależy, by w radzie nadzorczej każdego z oddziałów byli przedstawiciele marszałka województwa, wojewody, starostów, prywatnych świadczeniodawców, uczelni medycznych i ministra zdrowia. "Chodzi o to, żeby procedury ustalania kontraktów były jak najbardziej transparentne. Pełną odpowiedzialność za funkcjonowanie oddziału będzie ponosił prezes i rada nadzorcza, także finansową tak, jak w spółkach handlowych" - powiedział.

Wiceminister zdrowia poinformował, że każdy wojewoda raz w roku będzie przedstawiał mapę potrzeb zdrowotnych regionu, czyli dane dot. jednostek ochrony zdrowia, ich zasobów, liczby miejsc dla chorych oraz informacje o zachorowaniach i ich rodzajach.

"Taki ekspercki dokument będzie pomocny podczas kontraktowania świadczeń. Na jego podstawie i po opinii wojewody opiniowane będą także nowe inwestycje w ochronie zdrowia. W ten sposób oddziały samodzielnie będą kształtowały politykę zdrowotną w swoich regionach, decyzje nie będą zapadały w Warszawie. Rozwiązanie te wprowadzą politykę przewidywalności i racjonalności wydawania pieniędzy publicznych w ochronie zdrowia" - powiedział Neumann.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.