PARTNER PORTALU
  • BGK

Rewitalizacja łódzkiego szpitala trwa

  • PAP    6 czerwca 2011 - 15:03
Rewitalizacja łódzkiego szpitala trwa

Pierwszy odremontowany i zmodernizowany zabytkowy pawilon otwarto w Ośrodku Pediatrycznym im. Korczaka w Łodzi.
Do budynku zostanie przeniesiony oddział chirurgii dziecięcej ze szpitala im. Kopernika, do którego należy ośrodek pediatryczny. Rewitalizacja budynku trwała niemal rok i pochłonęła 4,3 mln zł. Dodatkowo 1,3 mln zł kosztowało wyposażenia oddziału w aparaturę medyczną oraz łóżka i meble. Inwestycja została zrealizowana ze środków przekazanych przez samorząd województwa łódzkiego.

Ośrodek ma przyjąć pierwszych małych pacjentów z początkiem lipca i będzie przeznaczony dla tych, którzy nie wymagają długiej hospitalizacji. Oddział ma 10 łóżek szpitalnych, czyli o połowę mniej niż obecnie funkcjonujący oddział w szpitalu im. Kopernika.

Czytaj też: Szpital w Ostrowcu Świętokrzyskim wyposażył blok operacyjny

- Jest to budynek przeznaczony dla chirurgii jednego dnia. Nastawiamy się na pacjentów, którzy doznali urazów tj. zwichnięcia czy złamania i wymagają nieskomplikowanych operacji. Chirurgia jednego dnia umożliwia znacznie większe wykorzystanie łóżek - powiedział z-ca dyrektora ds. lecznictwa szpital im. Kopernika, Dariusz Timler.

Po zabiegach pacjenci będą nawet tego samego dnia wypisywani do domów, a wymagający dalszego leczenia mają być kierowani na inne oddziały, czy do innych specjalistycznych placówek.

Podczas remontu w budynku m.in. przebudowano ściany działowe i dach, wzmocniono stropy, wymieniono wszystkie instalacje wewnętrzne, a także okna, drzwi i podłogi. Budynek spełnia wszystkie standardy medyczne i sanitarne. Obiekt został wyposażony w specjalne filtry zapobiegające rozprzestrzenianiu się drobnoustrojów. Wewnątrz budynku działa winda, w której zmieści się szpitalne łóżko. Na zewnątrz są dwie specjalne windy dla niepełnosprawnych.

Czytaj też: Nowa siedziba Centrum Chorób Serca

W budynku są m.in. blok z salą operacyjną, poradnia chirurgiczna z poczekalnią (po godz. 15 będzie pełnić funkcję całodobowego ambulatorium pomocy doraźnej), chirurgiczna izba przyjęć, gipsownia oraz pracownie USG i RTG. Dla potrzeb oddziału kupiono nowoczesny sprzęt, w tym m.in.: aparat rentgenowski najnowszej generacji, nowy aparat USG oraz nowoczesny aparat do diatermii chirurgicznej, tzw. nóż elektrochirurgiczny do przeprowadzania bezkrwawych zabiegów operacyjnych.

Wyremontowany pawilon to pierwszy etap rewitalizacji całego szpitala im. Korczaka. W tym roku mają zostać rozstrzygnięte przetargi na rewitalizację pozostałych kilku obiektów, wpisanych do rejestru zabytków. Prace powinny ruszyć na wiosnę przyszłego roku. W rewitalizowanych budynkach znajdą się m.in. poradnie pediatryczne, ogólny oddział pediatryczny i główny blok operacyjny.

Koszt rewitalizacji to ok. 38 mln zł, z tego 20 mln zł pochodzić ma ze środków unijnych. - Główny nacisk w Korczaku kładziony będzie na poradnie. Ten szpital, dzięki swej lokalizacji, zdecydowanie lepiej się sprawdza jako poradnie i diagnostyka jednego dnia, niż jako szpital pobytowy - powiedział Wojciech Antoszczyk, zastępca dyrektora "Kopernika" ds. Ośrodka Pediatrycznego.

Szpital im. Korczaka powstał ponad sto lat temu. Jego fundatorami byli Matylda i Edward Herbstowie. Szpital był wówczas jedną z pierwszych placówek pediatrycznych na ziemiach polskich. Leczyły się w nim dzieci bez względu na wyznanie, narodowość czy stan majątkowy. Od 1950 r. szpital nosi imię doktora Janusza Korczaka.

Do początku XXI wieku "Korczak" funkcjonował jako oddzielna placówka. W 2004 roku został - w ramach restrukturyzacji - przyłączony do szpitala im. Kopernika w Łodzi. Wiosną ubiegłego roku z obawy, że szpitalowi może grozić katastrofa budowlana, zamknięto funkcjonujące w nim pawilony.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.