PARTNER PORTALU
  • BGK

Róbcie ze szpitali spółki

  • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza    12 stycznia 2011 - 07:04

Czasu i pieniędzy na przekształcenie szpitali w spółki jest dosyć – uważa Ministerstwo Zdrowia. Ale pieniędzy nie ma na porządkowanie wyceny świadczeń, która pomogłaby sprawniej funkcjonować szpitalom.
To odpowiedź na głos marszałków województw, którzy krytykują plany rządu. Przygotowują oni wspólne stanowisko dotyczące projektu ustawy o działalności leczniczej. Ustawa przewiduje, że samodzielnie publiczne zakłady opieki zdrowotnej mają być przekształcone w spółki. A jeśli samorząd nie zdecyduje się na to, będzie musiał każdego roku pokrywać straty swojej lecznicy – informuje „Gazeta Wyborcza”.

Przekształcenia oznaczają spłatę szpitalnych długów, a te wynoszą ok. 10 mld zł. Mariusz Kleszczewski, wicemarszałek województwa śląskiego, uważa, że marszałkowie są za komercjalizacją, ale muszą mieć więcej czasu i większą pomoc w spłacie długów. 1,4 mld zł, jakie planuje rząd, to za mało.


Inni zwracają uwagę, że spółki nie mogą być lekiem na całe zło. Trzeba uporządkować stawki za leczenie.

Zdaniem wiceministra zdrowia Jakuba Szulca czasu i pieniędzy na przekształcenie szpitali w spółki jest dosyć. Na decyzję samorządy będą miały czas do połowy 2013 r.

A niewielka kwota z budżetu na spłatę długów? Ministerstwo odpowiada, że ma starczyć przede wszystkim na tzw. publiczno-prawne zobowiązania (np. wobec ZUS) przy założeniu, że skomercjalizowanych będzie 40 proc. placówek – pisze „Gazeta Wyborcza”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.