PARTNER PORTALU
  • BGK

Rola samorządów w systemie ochrony zdrowia

  • PAP    21 września 2010 - 21:16
Rola samorządów w systemie ochrony zdrowia

Dokładnego określenia roli samorządów w systemie ochrony zdrowia domagają się uczestnicy zakończonego we wtorek w Poznaniu pierwszego Samorządowego Kongresu Zdrowia.
We wtorek samorządowcy przyjęli memorandum, które zostanie przekazane rządowi i parlamentowi. W dokumencie domagają się m.in. dokładnego określenia ich praw i obowiązków w systemie służby zdrowia.

– Chcielibyśmy być autorami swoich lokalnych czy regionalnych programów rozwoju ochrony zdrowia. Teraz w Polsce nie ma zarządcy systemu i w to miejsce wchodzi NFZ, który decyduje o tym, co będzie się rozwijało, a co nie. Tymczasem my też dajemy środki na ochronę zdrowia i chcemy mieć na tę dziedzinę wpływ – uważa Marek Wójcik ze Związku Powiatów Polskich.

Uczestnicy konferencji chcieliby też, aby ich placówki medyczne mogły świadczyć odpłatne usługi medyczne. - Nie stać nas na to, aby kupić maszynę za milion złotych, która może być wykorzystana tylko przez trzy dni w tygodniu, bo na więcej nie pozwala kontrakt z NFZ-em, ta maszyna musi być wykorzystywana w jak największym zakresie – przekonywał Wójcik.

Ministerstwo zdrowia uważa, że ta kwestia jest uregulowana w przygotowywanej ustawie o działalności medycznej, której projekt jest obecnie w konsultacjach społecznych. – Prawo do działalności komercyjnej, niemożliwej w placówkach publicznych, może być zachętą do przekształcania szpitali w spółki – sądzi rzecznik resortu zdrowia Piotr Olechno.

Kongres, w którym wzięło udział kilkudziesięciu samorządowców, naukowców i menedżerów służby zdrowia, został zorganizowany przez Związek Miast Polskich i Związek Powiatów Polskich.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Ryszard Bujak, 2010-09-25 08:55:30

    Gratuluję decyzji. Najwyższy czas aby samorządy miały więcej do powiedzenia w tej sprawie. osobiście uważam ,ze takie rozwiązania mogą przyczynić się do tego ,że zaczniemy likwidować Patologie pod kątem wad postawy dzieci i młodzieży. Skala problematyki przeszła wszelkie oczekiwania i dziś nie stać... nas jako społeczeństwa na to by obojętnie przejść koło tego problemu. Na dolegliwości mięśniowe - szkieletowe cierpi aż 9 milionów Polaków, spośród których za kilka lat około 40 proc. nie będzie zdolnych do pracy. Tylko w 2006--2007 roku 40 proc. orzeczeń o rencie inwalidzkiej wydano właśnie z powodu chorób mięśniowe – szkieletowych. ból kręgosłupa, w szczególności odcinka lędźwiowego, uznano za schorzenie cywilizacyjne .To nie moje dywagacje lecz fakty. Fundacja Akademia Zdrowych Pleców jako jedyna w kraju proponuję przedstawicielom samorządów by włączyli się w spólne działania lokalne na rzecz ochrony zdrowia swoich najbliższych. To są wasze osobiste sprawy .My wiemy jak je rozwiązać i chcemy wspierać tych ,którzy tego oczekują i będą zainteresowani tym aby nawiązać z nami kontakt. Z poważaniem Ryszard Bujak Dyrektor Generalny  rozwiń