PARTNER PORTALU
  • BGK

Rosyjscy lekarze obserwują pracę specjalistycznych szpitali

  • PAP/ wer    27 lipca 2011 - 14:02

Młodzi lekarze z Obwodu Kaliningradzkiego poznają pracę czterech największych szpitali specjalistycznych w województwie warmińsko-mazurskim. Przyjechali na zaproszenie tutejszego samorządu lekarskiego.
Samorząd warmińsko-mazurski od 10 lat współpracuje z Obwodem Kalinigradzkim Federacji Rosyjskiej. Współpraca dotyczy instytucji kulturalnych, ośrodków naukowych i przedsięwzięć gospodarczych. Teraz na zaproszenie warmińsko-mazurskiego samorządu lekarskiego do Olsztyna przyjechała grupa kilkunastu młodych lekarzy.

Szczególnie zainteresowani są wyposażeniem oddziałów, formami zatrudnienia polskich lekarzy oraz sposobami finansowania służby zdrowia.

We wtorek Rosjanie podpatrywali pracę na oddziałach Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego i Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie.

Dyrektor Szpitala Dziecięcego w Olsztynie Krystyna Piskorz - Ogórek powiedziała, że Rosjanie chcieli metody diagnostyki i poznać system sprawowania opieki nad dzieckiem od chwili jego pojawienia się w izbie przyjęć. Pytali także o sposoby archiwizowania dokumentacji medycznej i o to, ile zarabiają lekarze w Polsce.

Marszałek województwa warmińsko - mazurskiego Jacek Protas (zabierz głos/ oceń prezydenta) podkreślił, że zarówno Rosjanie z Obwodu Kalinigradzkiego, jak i samorząd warmińsko - mazurski są otwarci na współpracę. - Rosyjscy lekarze chcą obejrzeć nie tylko nasze szpitale i sprzęt, ale także rozwiązania administracyjne oraz struktury samorządu zawodowego, który sprawnie funkcjonuje u nas od wielu lat - zaznaczył.

Dodał również, że placówki służby zdrowia podlegające samorządowi wojewódzkiemu rozwijają się głównie z pomocą funduszy unijnych, natomiast szpitale w Obwodzie Kaliningradzkim mają silne wsparcie z budżetu centralnego, dzięki czemu opieka zdrowotna po obu stronach granicy dynamicznie się rozwija.

Placówki medyczne z Warmii i Mazur będą miały okazję zaprezentować się w Obwodzie Kalinigradzkim 8 września, kiedy w Kalinigradzie rozpoczną się XII Międzynarodowe Targi Medycyny i Kosmetologii. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.