PARTNER PORTALU
  • BGK

Rozpoczął się protest lekarzy

  • PAP    1 lipca 2012 - 10:00
Rozpoczął się protest lekarzy

Lekarze rozpoczęli protest przeciwko umowom z NFZ uprawniającym do wypisywania recept na leki refundowane. Pacjenci mogą mieć problemy z otrzymaniem przysługującej zniżki.
Naczelna Rada Lekarska wezwała, by wypisywali tylko pełnopłatne recepty. Pacjenci mogą mieć problemy z otrzymaniem przysługującej zniżki. W proteście uczestniczą największe organizacje lekarskie: Federacja Porozumienie Zielonogórskie, Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy, Stowarzyszenie Lekarzy Praktyków oraz Polska Federacja Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Protest ma przebiegać w pięciu formach. Lekarze, jak podali w sobotę, mają zapisywać leki na drukach recept opracowanych przez NRL – nie zawierają informacji o stopniu odpłatności pacjenta. Drugą formą będzie powrót do pieczątki ze styczniowego protestu: „Refundacja do decyzji NFZ”.

Medycy mogą też używać nazw międzynarodowych leków oraz wypisywać medykamenty spoza listy leków refundowanych, a także nie wpisywać kodu NFZ na receptach. W takich sytuacjach pacjenci mogą mieć problemy z wykupieniem leków z przysługującą im zniżką.

Protestu nie zatrzymało przedstawienie przez prezes NFZ Agnieszkę Pachciarz nowego wzoru umowy na wystawianie recept, w którym nie ma kar za niewłaściwe wypisanie recepty na leki refundowane. NRL ma nadal uwagi do tego wzoru, chodzi min. o zapis mówiący o nakładaniu na lekarzy i lekarzy dentystów kar umownych w wysokości 200 zł za wszelkie nieprawidłowości na recepcie.

Prezes NFZ podkreślała, że kary dla lekarzy „mają co do zasady służyć wychwyceniu skrajnych przypadków”. „Przedstawiliśmy liberalny i bardzo konkretny katalog kar, którego celem są dwie rzeczy: chronienie praw pacjenta oraz ochrona dokumentu, zasad wystawiania recept. Recepta jest specjalnym dokumentem” – mówiła w sobotę Pachciarz.

Oczekiwania, jakie przy okazji wymieniła to: „że lekarze będą prowadzili dokumentację medyczną pacjenta, żeby nie wydawali osobom trzecim recepty, żeby ten dokument był właściwie chroniony”.

<!-- pagebreak //-->×
KOMENTARZE (1)

  • Ojatwo, 2012-07-01 23:07:51

    wszyscy protestują, a my biedni komu mamy się poskarżyć?