PARTNER PORTALU
  • BGK

Rozpoczęła się rozbudowa bloku operacyjnego w szpitalu wojewódzkim w Gorzowie Wielkopolskim

  • PAP    17 marca 2015 - 19:46

Ruszyła rozbudowa bloku operacyjnego w szpitalu wojewódzkim w Gorzowie Wielkopolskim. Realizacja inwestycji ma zakończyć się we wrześniu 2015 r. Dzięki niej lecznica będzie dysponowała dziewięcioma nowoczesnymi salami operacyjnymi.
Jak poinformowała rzeczniczka Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. Sp. z o.o. Agnieszka Wiśniewska, rozbudowa bloku operacyjnego to jedna ze sztandarowych inwestycji gorzowskiego szpitala.

"Jest wpisana w Strategię Rozwoju naszego szpitala na lata 2014-2020. Jej motorem jest stale rosnące zapotrzebowanie na specjalistyczne lecznictwo zabiegowe i postęp w medycynie. Inwestycja została tak zaplanowana, aby nie utrudniała pracy szpitala" - powiedziała Wiśniewska.

Dodała, że w przypadku bloku operacyjnego zastosowane podczas budowy nowoczesne technologie oraz dostosowanie do wymogów prawnych na europejskim poziomie, podniesie jakość świadczonych w szpitalu usług medycznych, przyczyni się do poprawy warunków pracy personelu, a także wpłynie na wzrost liczby wykonywanych zabiegów operacyjnych.

Na nowym bloku oddzielone będą newralgiczne ciągi komunikacyjne: ruch pacjentów i personelu, materiałów czystych, materiałów pooperacyjnych i odpadów medycznych.

"Takie rozwiązania to jeden w warunków zachowania wysokiego poziomu sanitarnego i zmniejszenia ryzyka zakażeń wewnątrzszpitalnych" - dodała Wiśniewska.

Według Zarządu gorzowskiego szpitala modernizacja i rozbudowa bloku operacyjnego w pełni zabezpieczy potrzeby regionu, a ponadto zapewni stały napływ wykwalifikowanej kadry medycznej.

Nowością na bloku będzie możliwość archiwizacji działań zespołów operacyjnych i zastosowanie telemedycyny. Podczas sympozjów i konferencji wszystkie czynności lekarzy, anestezjologów i instrumentariuszek dzięki systemowi kamer, monitorów głośników, mikrofonów i rzutników będzie można obserwować w salach dydaktycznych znajdujących się na terenie szpitala i poza nim.

Blok operacyjny ma być też bazą dydaktyczną dla studentów kierunków medycznych, w tym tworzonego na Uniwersytecie Zielonogórskim. To znaczy, że po ukończeniu studiów absolwenci medycyny będą mogli kontynuować specjalizację m.in. w strukturach gorzowskiego szpitala.

Sale operacyjne wyposażone w kamery umożliwią rozpoczęcie szkoleń rezydentów, lekarzy specjalistów i studentów kierunków medycznych na najwyższym europejskim poziomie. "Projekt ma powstrzymać odpływ najzdolniejszych uczniów do województw ościennych" - podkreśliła rzeczniczka.

Dodała, że rozbudowa bloku operacyjnego w przyszłości stworzy możliwość rozbudowy i przeniesienia Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii, modernizacji i powiększenia Centralnej Sterylizatorni, a także utworzenia nowej powiększonej Izby Przyjęć.

Wartość całego projektu związanego z rozbudową i modernizacją bloku operacyjnego to prawie 8,6 mln zł. 85 proc. tej kwoty będą stanowiły unijne pieniądze z Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Wykonawcą inwestycji została firma Climamedic Sp. z o.o. z podwarszawskich Reguł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.