PARTNER PORTALU
  • BGK

Rozwód kujawsko-pomorskich szpitali

  • Rynek Zdrowia/Nowości Dziennik Toruński    21 listopada 2012 - 19:23
Rozwód kujawsko-pomorskich szpitali

Starostwo Powiatu Brodnickiego znów będzie zarządzało szpitalem należącym do powiatu. Przez ostatnie 6 lat placówka działała wspólnie ze szpitalem w Grudziądzu.
Jednak oba samorządy - miejski Grudziądza i powiatu brodnickiego - podjęły decyzję, że rozwiązują umowę dotyczącą zapewnienia opieki medycznej mieszkańcom powiatu brodnickiego, która pierwotnie miała obowiązywać przez 10 lat.

Co jest oczywiste, także dyrektor grudziądzkiego szpitala, Marek Nowak, nie będzie już kierował lecznicą w Brodnicy. Prezydent Grudziądza Robert Malinowski oraz starosta brodnicki Piotr Boiński o rozwiązaniu porozumienia w sprawie funkcjonowania Regionalnego Szpitala Specjalistycznego w Brodnicy poinformowali w poniedziałek (19 listopada) podczas konferencji prasowej.

Kiedy samorządy w 2006 r. zawierały umowę, niemal stuletni brodnicki szpital był w złej kondycji. Przejęcie zadań powiatu brodnickiego dotyczących zapewnienia opieki medycznej mieszkańcom na mocy umowy przez grudziądzką lecznicę okazało się dla placówki zbawienne.

Dzisiaj brodnicki szpital chce działać samodzielnie, argumentując, że współpraca placówek na dotychczasowych zasadach stała się niemożliwa w świetle ustawy o działalności leczniczej z lipca 2011 roku.

Prezydent Grudziądza, Robert Malinowski zaprzecza wszelkim spekulacjom dotyczącym braku woli współpracy pomiędzy nim a starostą Piotrem Boińskim. Jak tłumaczył na konferencji prasowe, od kilku miesięcy wspólnie z wojewodą przeprowadzał analizy prawne i negocjacje w sprawie obydwu szpitali - podały "Nowości Dziennik Toruński".

- Początkowo zakładaliśmy, że umowa będzie mogła obowiązywać do 2016 r. Ostatecznie uznaliśmy, że optymalnym wyjściem z tej sytuacji będzie rozwiązanie porozumienia - przekazał w czasie konferencji prezydent Malinowski.

Jak twierdzą obie strony zmieniły się warunki prawne związane z ubiegłoroczną ustawą, która uniemożliwia połączenie szpitali na mocy przejęcia jego zdań. Jeden szpital może jedynie wchłonąć drugi.

Poza niuansami prawnymi, podstawą do zerwania umowy są oczywiście pieniądze.

Cały artykuł czytaj tu

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.