PARTNER PORTALU
  • BGK

Rusza akcja bezpłatnych badań wzroku

  • PAP    29 marca 2011 - 09:24
Rusza akcja bezpłatnych badań wzroku

W Warszawie rusza akcja specjalistycznych badań wzroku pod kątem zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem (AMD). Akcja „Utrzymaj ostrość wzroku” potrwa do 29 maja i obejmie 10 miast Polski.
Kampanię organizuje Stowarzyszenie Zwyrodnienia Plamki Związanego z Wiekiem (Stowarzyszenie AMD), przy wsparciu firmy Bausch&Lomb. Pierwsi, od 29 do 31 marca, będą się mogli przebadać mieszkańcy stolicy. W mobilnym gabinecie, który w godzinach 10-18 stanie pod Pałacem Kultury i Nauki, okuliści będą badać dno oka przy pomocy aparatu fotograficznego wykonującego seryjne zdjęcia dna oka oraz mierzyć gęstość plamki żółtej przy użyciu densytometru.

Organizatorzy zapraszają zwłaszcza osoby po 50. roku życia, bo w tej grupie ryzyko AMD znacznie wzrasta. Zapewniają jednak, że z badań będą mogli skorzystać – bez wcześniejszych zapisów – wszyscy zainteresowani.

Poza Warszawą, mobilny gabinet okulistyczny odwiedzi jeszcze dziewięć miast: Radom (1-4 kwietnia), Częstochowę (5-8 kwietnia), Opole (9-12 kwietnia), Wrocław (13-16 kwietnia), Poznań (9-12 maja), Bydgoszcz (13-16 maja), Łódź (17-20 maja), Katowice (21-24 maja) i Kraków (25-29 maja). Więcej informacji na temat miejsc, w których będą realizowane badania można znaleźć na stronie internetowej akcji (www.ocuvite.pl).

AMD jest obecnie uważane za główną przyczynę utraty wzroku u osób po pięćdziesiątce. Wczesne wykrycie zmian w plamce żółtej jest możliwe dzięki regularnym badaniom dna oka – po 50. roku życia powinno się je wykonywać co roku. W postaci wysiękowej pozwala to szybko zastosować skuteczny lek, który nie tylko spowalnia rozwój choroby, ale może częściowo przywracać zdolność widzenia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.