PARTNER PORTALU
  • BGK

Rusza ósma „Kropla Beskidu”

  • GK    5 marca 2012 - 12:09

Firmy z systemu Coca-Cola oraz krakowska Fundacja Fundusz Partnerstwa ogłosiły ósmą edycję programu dotacyjnego Fundusz Kropli Beskidu. Na granty przeznaczono 120 tys. zł.
Fundusz aktywizuje mieszkańców i wspiera finansowo oraz merytorycznie przygotowane przez nich projekty, których celem jest poszanowanie i ochrona zasobów wodnych Beskidu Sądeckiego.

Wśród jedenastu zrealizowanych w 2011 r. projektów, znalazł się unikalny w skali Polski projekt zagospodarowania i ochrony mofet w Tyliczu, czyli miejsc, w których z licznych, bardzo głębokich, zalanych wodą szczelin w ziemi wydobywa się dwutlenek węgla. Dzięki projektowi zrealizowanemu przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Tylicza zwrócono uwagę na występujące wyłącznie na terenie Beskidu Sądeckiego mofety. Projekt wpisał się na listę miejsc charakterystycznych dla regionu, tworząc interesujący szlak wędrówek pieszych i rowerowych urozmaicając atrakcje zarówno dla mieszkańców jak i turystów.

Fundusz Kropli Beskidu jest skierowany do organizacji pozarządowych oraz instytucji takich, jak szkoły, przedszkola, domy kultury, kluby młodzieżowe i sportowe z czterech gmin w Beskidzie Sądeckim: Krynicy Zdroju, Muszyny, Piwnicznej i Rytra. Możliwe jest również zgłaszanie i realizacja projektów partnerskich razem z innymi gminami z rejonu zlewni rzeki Poprad.

Projekty zgłaszane są w dwóch kategoriach: dotacje I stopnia, do kwoty 5 tys. zł, przeznaczone na projekty edukacyjne i dotacje II stopnia, do kwoty 25 tys. zł, na projekty przynoszące mierzalne efekty w postaci poprawy stanu wód Beskidu Sądeckiego.

Termin składania wniosków upływa 13 kwietnia 2012 r. Środki przyznane na projekty w ramach dotacji I stopnia powinny zostać wykorzystane do 31 grudnia 2012 roku, w przypadku dotacji II stopnia do 30 kwietnia 2013 roku.

Decyzję o przyznaniu dotacji podejmuje Rada Programowa Funduszu Kropli Beskidu, w skład której wchodzą przedstawiciele: Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu, gmin Krynica Zdrój, Muszyna, Piwniczna Zdrój oraz Rytro, Zespółu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego, Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Krakowie, Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska Oddział w Starym Sączu, Małopolskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych, firm systemu Coca-Cola, Fundacji Partnerstwo dla Środowiska oraz Funduszu Partnerstwa.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.