PARTNER PORTALU
  • BGK

Rusza pomorska infolinia dla chorych na raka

  • Gazeta Wyborcza, Dziennik Bałtycki/Rynek Zdrowia    18 listopada 2011 - 17:42
Rusza pomorska infolinia dla chorych na raka

Pierwszą, i jak dotąd jedyną infolinię dla chorych onkologicznie uruchomiło Wojewódzkie Centrum Onkologii w Gdańsku. Telefon będzie funkcjonował w przyszpitalnej poradni, a jego obsługą zajmą się wolontariusze.
Do dziś przeszkolono w tym kierunku 60 ochotników - głównie studentów psychologii i psychologów, oraz członkinie Gdańskiego Stowarzyszenia Kobiet "Amazonki".

Inicjatorką przedsięwzięcia jest psychoonkolog, prof. Krystyna de Walden – Gałuszko, przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego. Wspólnie z innymi lekarzami od przeszło dwóch lat walczyła o uruchomienie tej formy pomocy chorym. Gdański onkologiczny telefon zaufania ma służyć zarówno chorym, jak i osobom, które wyczuły u siebie podejrzaną zmianę, a także bliskim osób korzystających z terapii.

Dzwoniąc na infolinię, będzie można uzyskać ogólne informacje o możliwościach wykonania szybkiej diagnostyki onkologicznej. Jak zapewnia dyrektor centrum, Irena Solska szpital zajął się gromadzeniem wykazu placówek wykonujących np. mammografię, poradni onkologicznych, przeciwbólowych, medycyny paliatywnej, hospicjów, poradni psychologicznych i psychoonkologicznych.

Postara się też zgromadzić informacje na temat tego, które poradnie posiadają certyfikowany sprzęt. Szpital stara się też uzyskać od NFZ informacje na temat aktualnego stanu kolejek na zabiegi, operacje, w konkretnych placówkach.

Wolontariusz będzie też udzielał informacji dotyczących sklepów medycznych, które prowadzą sprzedaż sprzętu ułatwiającego funkcjonowanie chorych po zabiegach, takich jak worki stomijne, peruki, protezy itp., a także organizacji pacjentów działających na terenie Pomorza.

Jeżeli chory będzie potrzebował psychicznego wsparcia, pracownik onkologicznego telefonu zaufania, umówi go na wizytę u lekarza psychiatry czy psychoonkologa. W zespole konsultantów znajdzie się też specjalista onkolog oraz prawnik.

W działalność telefonu zaufania dla pacjentów onkologicznych zaangażował się samorząd. Wicemarszałek Hanna Zych-Cisoń obiecała, iż Urząd Marszałkowski, który wyposażył punkt informacyjny, będzie partycypował w kosztach jego utrzymania. Telefon zaufania został także wpisany na stałe do programu zdrowotnego regionu "Zdrowie dla Pomorzan".
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.