PARTNER PORTALU
  • BGK

Rusza profilaktyczna akcja Zdrowa Kobieta

  • PAP    25 maja 2011 - 19:53
Rusza profilaktyczna akcja Zdrowa Kobieta

"Zdrowa Kobieta - profilaktyka raka piersi" - pod takim hasłem rusza w czerwcu w Łódzkiem akcja profilaktycznej realizowana przez samorząd województwa w ramach programu "Zdrowe województwo". Samorząd na jej realizację przeznaczył w tym roku ponad 114 tys. zł.
Akcja skierowana jest do kobiet w wieku od 25 do 44 lat z terenu województwa łódzkiego. Realizowana będzie w siedmiu szpitalach w Łodzi, Zgierzu, Sieradzu, Skierniewicach, Bełchatowie, Pabianicach i Piotrkowie Trybunalskim.

W ramach akcji kobiety będą mogły dowiedzieć się, jakie znaczenie ma wczesne wykrywania raka piersi dla zdrowia kobiety, o profilaktyce tej choroby i czynnikach ryzyka zachorowania. Prowadzona będzie także nauka samobadania piersi. Oprócz tego, w zależności od wskazań lekarza, pacjentki będą miały bezpłatnie wykonywane badanie USG piersi.

Jak poinformował w środę na konferencji prasowej marszałek województwa Witold Stępień, akcja stanowi uzupełnienie programu profilaktycznego wczesnego wykrywania raka piersi, który jest finansowany ze środków NFZ, a skierowany jest do kobiet w starszym wieku.

W tym roku akcja będzie organizowana w czerwcu w oparciu o Dni Walki z Rakiem (4-24 czerwca) i w październiku, który jest miesiącem profilaktyki raka piersi.

Ordynator oddziału ginekologii i położnictwa szpitala w Zgierzu Jarosław Górski podkreślił, że jednym z podstawowych zadań profilaktyki jest edukacja. Jego zdaniem prawidłowo przekazana wiedza nt. możliwości samobadania i dostępności programów profilaktycznych to połowa sukcesu.

- Programy edukacyjne powinno kierować się do jak najmłodszych roczników po to, żeby dziewczęta i młode kobiety wdrożyły się do samobadania, żeby o nim raz w miesiącu pamiętały i żeby to się stało ich naturalnym odruchem. Wszyscy wiemy, że choroba wcześnie wykryta jest uleczalna, a szczególnie dotyczy to raka gruczołu piersiowego - powiedział Górski.

W promocję akcji włączyły się także znane łodzianki. Szefowa projektu Fashion Week Poland Irmina Kubiak podkreśliła, że profilaktyka jest bardzo ważna, a ona sama systematycznie chodzi do lekarza i poddaje się badaniom. - Wierzę, że jeśli już nastolatki będą wiedziały, co to jest rak gruczołu piersiowego, jeśli będą wiedziały, że samobadanie jest normą jak umycie zębów, to z pewnością wykrywalność będzie zdecydowanie większa - zaznaczyła Kubiak.

Siatkarska mistrzyni Europy, trenerka Organiki Budowlanych Małgorzata Niemczyk uważa, że często troszczymy się o różne materialne rzeczy, ale nie dbamy o siebie. - Posiadając samochód raz w roku robimy jego przegląd, dlaczego tak samo nie poświęcimy czasu na to, aby zrobić przegląd własnego organizmu i pomóc sobie - zaznaczyła Niemczyk.

Według specjalistów, pod względem częstości zachorowań rak piersi zajmuje w Polsce pierwsze miejsce wśród nowotworów złośliwych kobiet.

Akcję "Zdrowa Kobieta..." po raz pierwszy realizowana była w październiku ub. roku przez cztery szpitale. Wówczas w ciągu jednego miesiąca wykonano ponad 600 badań USG piersi oraz przeprowadzono ponad 470 konsultacji lekarskich. Wśród kobiet, które miały wykonane USG, ponad 150 skierowano do dalszej diagnostyki, ponieważ wykryto u nich nieprawidłowości. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.